Askerin kırmızı kitabında “Paralel Yapı” yok

kırmıızkitap

Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan karara göre kırmızı kitapa son hali veriliyor. Buna göre kurumlar strateji belgelerini hazırlıyacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 29 Nisan’da toplanan son Milli Güvenlik Kurulu’nda kırmızı kitaba son şekli verildi.

Paralel yapı, “legal görünümlü illegal yapılar” ifadesiyle tehdit tanımlamasının ilk sırasına yerleştirildi. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri hariç tüm kurumlar kendi stratejilerini belirleyecek.

Çünkü Genelkurmay, “legal görünümlü illegal yapılar” ifadesinin askerin kırmızı kitabı olan Türkiye Milli Askeri Stratejisi(TÜMAS) içine girmesine itiraz etti. Hükümet de kabul etti.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi üç ana başlıktan oluşuyor.

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda iç güvenlik siyaseti, Dışişleri koordinasyonunda dış güvenlik siyaseti ve askerin koordinasyonunda savunma siyaseti.

Geçmişte, iç ve dış güvenlik siyaseti doğrultusunda savunma siyaseti de güncelleniyordu.

Şimdi, legal görünümlü illegal yapı ifadesi, iç ve dış siyaset belgelerinde yer alırken, savunma siyaseti belgesinde yer almıyor…

Askerin gerekçesi ise, tehdit olan yapıya karşı verilecek mücadelede askerin rolünün olmaması.

Çünkü, TÜMAS içindeki tehditlerin somut olarak belirtilmesi askerin görev tanımının net olması için zorunlu. Askerler Milli Güvenlik Kurulu toplantısında “tehdit de o tehdide karşı yürütülecek plan da somut olmalı ” dedi. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’nın görev ve yetkilerine ilişkin kanun hatırlatıldı. “Askerin istihbarat toplama yetkisi yok , soyut yapılara karşı çalışma yapılması imkansız ” ifadesi de kullanıldı.

Edinilen bilgilere göre asker geçmişteki tecrübeler sebebiyle de bu duruma karşı çıktı. Kaynaklar, “kırmızı kitap çerçevesinde yürütülen mücadelelere rağmen asker yargılandı ” sözüyle çekincesini ortaya koyuyor.

Legal görünümlü illegal yapı tehdit olarak TÜMAS’a yani askerin savunma siyaseti belgesine girmiyor. Ancak belgenin hazırlıklarına başlandı. IŞİD, bölücü terör örgütü tanımlamasıyla PKK , tehdit olarak yeralacak. Ayrıca dış siyaset belgesindeki ülkelerle ilgili olası planlar da hazırlanıyor.