Atatürk Cadillac, Ecevit Tofaş severdi!

araba
Salih Levent Uğurlu
Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, tercih ettiği piyasa değeri çok düşük olan Renault marka makam aracıyla günün konusu oldu. Kimi bunu siyasi bir mesaj olarak değerlendirdi kimi mütevazılık olarak değerlendirdi. Kimiyse bu tablo üzerinden günümüz siyasetçi ve din adamlarına ince mesajlar göndermeyi tercih etti.
Peki, dünya siyasetinde bunun ne gibi örnekleri var?
Drees Baba” olarak bilinen Hollanda’nın Sosyalist Başbakanı William Drees, her sabah işe giderken makam arabası ve özel şoför kullanmıyordu. Dres Baba, hayatı boyunca hep yürümeyi ve bisikleti tercih etti. Dönemin politikacıları arasında puro ve içki bir sembol haline gelmişken, o yine bunu reddetmiş, mütevazı kişiliyle halk tarafından çok sevilmişti. Tabi ki, halkın arasına karışmak pahasına makam aracı kullanmayarak güvenlik zafiyeti nedeniyle sokakta, belediye otobüslerinde canından olan liderlerin trajik örneklerini dünya siyasi tarihini derinden inceleyenler bilirler. Bu örnekler de üzerinde düşünülmesi gereken başka bir nokta. Zaten Papa’nın tercih ettiği ucuz ve mütevazı makam aracını milyon dolarlık zırhlı araçların koruması bunun bir yansıması.
Güney Amerika ülkelerinden Uruguay’ın Devlet Başkanı Jose Mujica’nın mütevazı “vosvosu” da çok konuşulmuştu. “Dünyanın en yoksul devlet başkanı” olarak bilinen Mujica’nın kişisel serveti bin 800 dolar. 12 bin dolarlık maaşının neredeyse tamamını yoksullara dağıtacak kadar da gönlü zengin bir devlet başkanıydı.
Ecevit bir zamanlar Tofaş’a binerdi!
Kartal, Tempra ve Renault 12 kullanan merhum Başbakan Bülent Ecevit’i de unutmak olmaz. O, yerli otomobile binen ilk Başbakan’dı.İlk makam aracı Renault 12 idi. Bir ara Tofaş Kartal’a bindi. 1990’lı yıllarda dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in ricasıyla Renault Safran’a geçiş yaptı. Çiller, “Yabancı misafirlerin yanında iyi görünmüyor” sözleriyle Ecevit’i ikna etmişti.  Ecevit, Safrane marka otomobili “bu da yerli” diyerek kendisine bir süre kullandırtmıştı. Fakat Ecevit, Safrane’nın yerli otomobil olmadığını öğrenince o otomobili de istememişti.Ecevit, sağlık sorunlarıyla uğraştığı hayatının son döneminde Ford minibüsü makam aracı olarak kullanmaya başlamıştı.
Papa için Papamobil
Güvenlik kaygısıyla üretilen özel araçlara “Papamobil” deniyor. Papa’nın kullandığı 5 tonluk aracın özellikleri ,teknik verileri gizli tutuluyor. Patlama ve kimyasal saldırılara dayanıklı cam kabine sahip aracın yapımına 2’nci John Paul’ün Mehmet Ali Ağca tarafından vurulmasından sonra karar verilmişti.
Atatürk, Cadillac Severdi
Mustafa Kemal Atatük, döneminin en görkemli araçlarından 1926 model Cadillac 80’i makam aracı olarak kullanıyordu. Türkiye İş Bankası tarafından armağan edilen aracı hayatının son 2 yılında kullandı. Atatürk, törenlerde 1934 model Lincoln Convertible’ı tercih ederdi.
Kraliçe Elizabeth’in tercihi Bentley
İngiltere tahtında yarım asrı deviren Kraliçe 2’nci Elizabeth’in gözdesi klasik markalardan Bentley.  Kraliçe, 2002 yılından bugüne Bentley‘i tercih ediyor. Oldukça sade olmasına karşın mayına ve gaz saldırılarına dayanıklı olan otomobil “Bentley Devlet Limuzini” olarak anılıyor. Kraliçe, düğün ve özel törenlerde bu aracı kullanıyor.
Obama’ya süper korunaklı  Cadillac One 
Dünyanın 1 numaralı ülkesini yöneten ABD Başkanı Barack Obama,Cadillac One kullanıyor. Bu araçtan bir kaç tane birden aynı anda bulunduruluyor.
Olağanüstü koruma önlemi altında yaşayan Obama’nın gittiği her yere makam aracı da götürülüyor. Cadillac One, roket, füzel,kimsayal saldırılara karşı koyabiliyor. Aracın içerisinde “yedek kan,uydu telefonu, Pentagon’a direk hat” bulunuyor. Aracın camı sadece 7 cm açılabiliyor.
Özal, BMW yi makam aracı yapmıştı

Turgut Özal, kimi zaman yanına eşi Semra Hanım’ı alarak makam aracının direksiyonuna geçerdi. Özal döneminde BMW marka otomobiller ilk kez devletin makam aracı olarak kullanılmaya başlandı. Özal, Cumhurbaşkanı iken Borusan’ın hediye ettiği ve 190 km hız yaptığı BMW 7.35’i kullanmışt.  Bu araç 2011 yılında 20 bin TL’ye alıcı buldu.

Ankara En İyi Avukat