Başbakan Yıldırım projeleri açıkladı!

binali yıldırım

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’un en büyük sorunu haline gelen trafik problemi için eylem planı hazırlanacağı müjdesini verdi. Başbakan, “7 tepeli İstanbul’a 7 dev proje yakışır” diyerek yapılan ve yapım aşamasında olan projelerle ilgili bilgi verdi. Başbakan Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık, Yavuz Sultan Köprüsü’nün 26 Ağustos, Osmangazi Köprüsü’nün 30 Haziran, 3. Havalimanı’nın ise 26 Şubat 2018’de açılacağını söyledi.

İşte o konuşmadan satır başları

İstanbul’a kazandıracağımız bu eserin temelini atmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hayırlı olsun. İstanbul Türkiye’nin özetidir. İstanbul’a hizmet etmek ibadet gibidir. Halka hizmet hakka hizmettir. 2018’in en geç sonunda artık Bakırköy İDO iskelesinden Kirazlı’ya kadar tam 9 kilometre metro yerin altından 40-50 dakikada buraya geliyordunuz, şimdi artık 10 dakikada geleceksiniz.

İstanbul’un 1994’den önce nasıl olduğunu gençler bilmez ama bizim yaşımızdakiler çok iyi bilir. İstanbul çamur, çukur ve çöp olarak özetleniyordu. İçinizden çıkan biri İstanbul buna layık değil dedi, İstanbul’u kurtaracağım dedi ve siz de onu belediye başkanı seçtiniz. 1994 İstanbul için dönüm noktasıdır. İstanbul’da başlayan kutlu yürüyüş bugün Türkiye’de liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde devam ediyor. Marmaray açıldığı günden beri 142 milyon İstanbulluya hizmet etti.İşte hizmet bu, işte AK Parti farkı da bu.

İstanbul’a ne yapsak azdır, bizim bu şehre borcumuz var. 7 tepeli İstanbul’a 7 büyük proje yapacağız.

1-Marmaray:Yapıldı açıldı
2-Avrasya Tüneli: Fatih’in gemileri karadan yürüttüğünü biliyorsunuz.Onların torunları biz trenleri denizin altından yürütmez miyiz. 20 Aralık’ta açılışını hep beraber yapacağız.
3-Yavuz Sultan Selim köprüsü: Dünyanın en geniş köprüsünü bu güzel şehre kazandırdık. 26 Ağustos’ta hepberaber açacağız.
4-İstanbul-İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü: Dünyanın 4. büyük köprüsü. Bu ayın 30’unda açacağız, İnşallah.
5-İstanbul-Ankara hızlı treni: Yaptık, hizmete aldık. Hayırlı olsun
6- 3. Havalimanı:Dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’a yakışır. 26 Şubat 2018’de dünyanın en büyük havalimanını açacağız
7-Kanal İstanbul: İstanbul ikinci boğaza kavuşuyor. Adı gibi aslan bir ulaştırma bakanımız var. İnşallah Kanal İstanbul’u da yapacak, İstanbul’un trafik sorununu da çözecek.

Bugün 146 km metro hattı çalışır durumda. Önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde raylı sistem hattını 400 km çıkartacağız. Hedef ise 990 km’lik hedefimize ulaşmaktır. İstanbul’un hala trafik sorunu var. 14 milyon nüfus, 28 milyon seyahat var. Büyük şehirlerin hepsinde bu sorun var ama önemli olan bu sorunu azaltmak. Yavuz Sultan köprüsü açılınca kamyonlar oraya gidecek biraz rahatlayacak. yarım kalan banliyo hatları tamamlanınca biraz daha rahatlayacak. Burası da açılacak, 9 km deyip geçmeyin insanlar kara yolunu bırakıp metroyu çekecek. Buraya 1 milyar, 200 milyonluk bir yatırım yapacağız. Eskiden bu paraları hayal etmek bile mümkün değildi. 70 cente mahkum bir Türkiye’den bu hale geldik. işte bu sizin başarınız. Ne kadar övünseniz azdır. AK Parti iktidara geldi Türkiye’nin önü açıldı

Dün Van’daydık. Van’da vatandaşlarımızla bir araya geldik. Hasret giderdik. Teröre inat kardeşliğimizi en iyi orada ortaya koyduk. Gençler bu terörün tuzağına aldanmayın. Gelin ananızın, babanızın kucağına, devletinizin sıcak karşılamasına, çünkü bu yol çıkmaz bir yoldur. Bu yolculuk umutsuz bir yolculuktur. Enerjimizi hiç uğruna, umutsuz bir yolculuk uğruna tüketmeyelim. Enerjimizi birleştirelim, kardeşliğimizi pekiştirelim. Türkiye’nin 2023 hedeflerine doğru el ele kol kola çalışarak ilerleyelim. Çünkü paylaşacak çok şeyimiz var, bu topraklar hepimize yeter. Onun için ayrışmayı, çatışmayı ortadan kaldıralım. Barışı, kardeşliği, dayanışmayı en ileri noktaya taşıyalım. Bu mübarek ayda terör örgütlerinin yaptığını görüyorsunuz. Gözlerini kırpmadan adam öldürüyorlar. Bunların hiçbir kutsalıyok. Ramazan bilmezler, bayram bilmezler.Şehitlerimiz ölmedi, onlar bizim kalbimizin en güzel köşesinde yaşıyorlar.

İstanbul bugün dünyanın en güzel şehri, hiç tartışmasız, daha da güzel olacak. İstanbul’un sokaklarına, ana caddelerine bakın. Her yer yemyeşil çiçeklerle bezenmiş. Bu bizim hayalimizdeki şehir. İstanbul bize müjdelenen şehir, İstanbul’a hizmet bizim boynumuzun borcu. İstanbul’da raylı sistemler tamamlanacak. İstanbul’da trafik sorununu rahatlatmak için bir eylem planını belediyemizle hazırlayıp yakında sizlerle paylaşacağız.Yarınlarımız bugünlerden çok daha güzel olacak hiç şüpheniz olmasın.

 

kaynak: haber7.com

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat