Başkan seçildi şimdi gözler Saray’da

CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, CUMHURBASKANLIGI SARAYINDA

Erdoğan’ın, Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümet kurma görevini vermek için Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumunu bekleyip beklemeyeceği merak konusu oldu. Meclis Başkanı seçiminin ardından koalisyon seçenekleri içinde ibre, AK Parti-MHP koalisyonuna kaymaya başladı.
İsmet Yılmaz, bugün Meclis’te yapılan 4. tur oylamada Meclis Başkanı seçildi. Erdoğan, hükümet kurma görevini Meclis Başkanı seçiminden sonra vereceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün şu açıklamayı yapmıştı:
”Şu anda Meclis Başkanlığı sürece bugün ve yarın devam edecek. Ondan sonra Divan Başkanlığı kurulacak ve bu önümüzdeki süreç içinde uygun bir günde Sayın Cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini, Meclis’te en fazla sandalye sayısı olan parti genel başkanına, bir milletvekili olarak geçiyor resmi kayıtlarda, bu görevi verecek. Kendisinin de ifade ettiği gibi burada anayasanın çizdiği çerçevede bütün süreçler takip edilecek ve ondan sonra top siyasi partilerin sahasında olacak. İlerleyen günlerde o koalisyon görüşmelerinin nasıl ilerleyeceğini hep beraber göreceğiz. Ama burada Cumhurbaşkanımızın görevi, hükümeti kurma görevi verdikten sonra süreci izlemesi ve Anayasanın kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde 45 günlük süreci yönetmesi olacak.”
Kalın, ”Yani, Başkanlık Divanı oluşmasını bekledikten sonra mı hükümeti kurma görevi verilecek?” sorusu üzerine de, ”Onu bir kaç gün içerisinde görürüz” demişti.

Meclis’teki seçimin ardından Ankara’da gözler, Erdoğan’a çevrildi. Erdoğan’ın, Davutoğlu’na hükümeti kurma görevi vermesi için Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumunu bekleyip beklemeyeceği merak konusu oldu. Erdoğan, yarın hükümeti kurma görevini verebilir. Başkanlık Divanı önümüzdeki salı günü oluşacak. Erdoğan, Başkanlık Divanı’nın oluşumunu beklerse hükümeti kurma görevi, önümüzdeki haftaya sarkabilecek.

İsmet Yılmaz’ın seçilmesinin ardından koalisyon müzakereleri için iki ihtimalin ağırlık kazanması bekleniyor. Dün ibre AK Parti – CHP koalisyonu yönündeydi. Ancak bugün MHP’nin 4. turdaki geçersiz oy çıkışı ve grup konuşması ile AK Parti – MHP koalisyonu da yeniden gündemde öne çıkma eğilimi içine girdi. MHP’nin tutumu, AK Parti’ye dolaylı destek olarak yorumlandı.

(Kaynak: Haber7)

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat