“Başkanlık tartışması ülkeyi kaosa sürüklüyor”

demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran’dan sonra HDP’nin barajı aşacağını ve başkanlık sistemi ile AK Parti iktidarının Türkiye’nin gündemden düşeceğini belirterek, “Hem başkanlık tartışması, hem AKP’nin uygulamaları ülkeyi artık kaosa, gerilime, kutuplaşma ve kamplaşmaya sürüklüyor” dedi.

Demirtaş, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz operasyonu üzerinden muhalefeti eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert yanıt verdi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı’nın, alelade bir siyasetçi, bir partinin genel başkanı gibi konuştuğunu, zaten kendisinin de bunu inkar etmediğini ifade etti.

HDP İmralı heyetinde yer alan Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık’ın kendileri istemediği için milletvekili adayı gösterilmediğini söyleyen Demirtaş, seçim tarihi yaklaştıkça olası provakasyonlar konusunda ise şöyle konuştu:

Türkiye önemli bir ülke. Ve bu tarihi süreçte önemli bir seçime doğru giderken çok sayıda grup, dış ülke Türkiye içindeki gruplar, provakasyon yapabilirler. Bunlar her zaman ihtimal dahilindedir. Hükümetin bu provakasyonları önceden istihbari olarak öğrenip önleme görevi vardır. Fakat, hükümet bunlardan ne kadar fayda umacağını düşünüp te bazı provokasyonları önlemese diye tedirginiz. Çünkü, doğrusu ben bu hükümete güvenmiyorum. Tek başına hükümet olamayacağı duruma düştüğünde ülkede her türlü çılgınlığı yapabilirler. İktidarını ve elde ettikleri gücü kaybetmemek için her türlü çılgınlığı yapabilirler. Bu kaygımız var ama biz en azından siyaseten tedbir almaya çalışıyoruz. Bizim istihbari, güvenlik tedbiri alacak sorumluluğumuz, gücümüz ve yetkimiz yok. Bu hükümetin görevidir. Biz siyaseten tedbir alıyoruz. Nasıl olası muhtemel provokasyonlar gerçekleşirse, bu provokasyonlara karşı kitleler birbirine karşı düşman hale ve çatışacak hale getirilmesin diye sürekli hem kendi kitlemize pozitif mesaj veriyoruz, hem de bize oy vermeyen çevrelere pozitif mesaj vermeye çalışıyoruz.

 

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat