Beyanname hazır, ‘Başkanlık’ bölümünü bizzat yazdı

davutoğlu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında yürütülen “Seçim Beyannamesi ve Stratejisi” çalışmasında sona gelindi.

Beyannamedeki “Başkanlık Sistemi” bölümü bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kaleme alındı. “AK Parti hükümet sistemi olarak Başkanlık sistemini önermektedir” ifadesinin yer aldığı beyannamede, Davutoğlu’nun kaleme aldığı başkanlık sistemi, üç ana unsur üzerine inşa edildi. Başkanlık sistemi “tek başlı yürütme”, “denge ve denetim” ve “kuvvetler ayrılığı” prensiplerinden yola çıkılarak kaleme alındı. Sistemin temelini oluşturan bu başlıkların nasıl işleyeceği de kısa ifadelerle metinde yer alıyor.

Beyannamede, herhangi bir ülkedeki modele atıf yapılmıyor. Kısmen yarı başkanlık sistemine, kısmen de partili cumhurbaşkanı modeline benzerlikler taşıyan bu sistemde, tek başlı yürütmenin gerekliliğine vurgu yapılmasına karşın, parlamenter sistemin önemi, denge ve denetimin zorunluluğu da ifade ediliyor. Kuvvetler ayrılığı da bu kapsamda korunacak ve kuvvetlerin görevlerini bağımsız sürdürmelerinin önemi anlatılacak. Bu sistemin “hiçbir gücün denetimsiz olmaması” ilkesinden yola çıkılarak oluşturulduğu dile getiriliyor. Hazırlıkları tamamlanan beyannamede, “Yeni Türkiye, yeni anayasa ve istikrar” vurgusu ön planda olacak. “İkinci atılım dönemi”, “ikinci yarı” tanımlamalarının yapıldığı beyannamede, “‘eğitim ve kültür” politikalarına öncelikle vurgu yapılacak. Özel başlıkta yer alacak ekonomi bölümünde ise büyümenin yüzde 3’ün altına düşürülmemesinin önemi anlatılacak.

Beyannamenin “Yargı” bölümünde de ilginç öneriler var. Ak Parti, 2013’teki anayasa taslağında yer alan yargı bölümündeki önerilerini revize ederek, beyannameye taşıdı. Buna göre, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin yanı sıra Yargıtay ve Danıştay da lağvedilecek. Bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulacak.

(Kaynak: Hürriyet)

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat