CHP’nin Tansu Çiller’i

böke

 

CHP, ‘sarışın’ ünlü bir ismini kaybetti. Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, CHP’den istifa ettikten sonra  liderliğini yapacağı  Anadolu Partisini

kurmuştu.

CHP’nin yeni bir ‘Sarışın’ ismi daha var ki partide şimdiden yeni “Tansu Çiller” olarak anılmaya başlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son kurultayda parti saflarına kattığı ekonomist Selin Sayek Böke’ye hem kariyeri hem de görünümünden dolayı  “CHP’nin Tansu Çiller‘i” deniyor.

Selin Sayek Böke, yıllarca IMF gibi uluslararası kuruluşlarda çalıştı, akademisyenlik yaptı. Siyaset öncesi son görevi Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanlığı idi.

Böke, kurultayda katıldığı CHP’de ekonomik işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı koltuğuna oturdu. “Yeni Kemal Derviş”, “Ali Babacan’ın kadın versiyonu” yakıştırmaları yapılan Böke’ye  en ilginç benzetmeyi CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt yaptı.

CHP’nin Antalya Kampında, ” İnekler meraya, CHP iktidara” projesiyle gündem olan Öğüt, ekonomi brifingini dinlediği Böke’ye övgüler düzdü. Sunumdan etkilenen Ensar Öğüt, milletvekillerinin içerisinde ayağa kalkarak,Çok başarılısınız. Aynı Tansu Çiller’e benziyorsunuz. Bence onun gibi başbakan da olursunuz” yorumunda bulundu.

Ensar Öğüt , ilerde Başbakan da olabileceği müjdesini verirken salonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da vardı. Kılıçdaroğlu, bu sözlerle gülümseyerek karşılık verdi.  

CHP’nin ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Böke’ye genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verilmiş özel bir görev olduğu da söyleniyor. O da “mutfaktaki kadını ikna etmek”. Böke, ‘kıyı partisi’ damgası yiyen partisini dar gelirliler ve mutfaktaki kadınla barıştırmak için projelere yoğunlaşacak.