“Davutoğlu’nun görevden alınmasıyla Türkiye’deki ekonomik reformların durma noktasında”

Copies of the English edition of the Financial Times are handed out at the central station in Hamburg, Germany, 07 December 2012. After 13 years, the FTD sells its final issue. Photo: Bodo Marks

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Financial Times, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden alınmasıyla, Türkiye’deki ekonomik reformların durma noktasına geldiğini yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazete Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reformlar yerine, gücü kendi elinde toplamaya öncelik verdiğini yazdı.

Türkiye’nin iş piyasası, emeklilik, tahvil ve hisse senedi piyasalarında reform yapma sözü vermiş olduğu hatırlatılırken, Davutoğlu’nun Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne (AB) yaklaştıracak diğer reformların destekçisi olduğu belirtildi.

Haberde, Davutoğlu’yla birlikte ekonomik reformları destekleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de geleceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekildi.

Maliye bakanlığından teknokratların özel sohbetler sırasında ekonominin iyi bir performans sergilediği dönemde reformların güç kaybediyor olmasından yakındığına dair kulis bilgilerinin olduğunu yazan gazete, AK Parti’li iki yetkilinin Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, Şimşek’in yerine ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığına getirilebileceğini söylediğini aktardı.

Şimşek’in bu konuda yorum yapmadığını belirten Financial Times, “Mehmet Şimşek şu anki görevinde kalsa bile, AK Parti içinde tutulmayan ve mali olarak pahalı reformları kabul ettirmeyi başarabileceği konusunda şüpheler var” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteye göre Türkiye’nin reformları ertelemesi ya da tamamen bir kenara itmesi ise Türkiye ekonomisini tüketime daha da bağımlı hale getirip cari açığını yeniden yükselterek işsizliğin düşürülmesini zorlaştırabilir.

 

kaynak: Diken