Davutoğlu’nun o yetkisi artık yok

davutoğlu

AK Parti’de Teşkilat Başkanı tarafından kullanılan, atama ve görevden alma yetkisi yeniden Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na devredildi. Parti sözcüsü Ömer Çelik yetki devrinin teknik bir işlem olduğunu söyledi. Parti içinde bir kriz olmadığını vurguladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı sonrası açıklama yaptı. Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları;
Terörle mücadele edilmezse demokrasiyi koruyamayız.

Bazen bazı uyarılar yapılıyor, ‘Türkiye’de iç savaş var, iç savaş ortamı sona ersin’ vs. gibisinden. Maalesef bazıları bunu Meclis’te bile telaffuz edebiliyor. Türkiye’de bir iç savaş yok. Türkiye’de iki eşit tarafın çatışması da yok. Türkiye’de meşru güçlerin, milletten yetki almış hükümetin verdiği emirle güvenlik güçlerinin yürüttüğü, terör örgütüne karşı, gayrimeşru bir yapıya karşı, gayriahlaki, gayriinsani şekilde davranan bir yapıya karşı meşru mücadelesi vardır.

Yeni anayasa konusunda, birincisi temel haklar kısmı, ikincisi kuvvetler ayrılığı ve denge denetim sistemleri, üçüncüsü yargı bağımsızlığı ve yargı tarafsızlığı gibi üç ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısmının yazımı hemen hemen bitmek üzere, diğer alanlarda da hem değerlendirme çalışmaları hem yazım çalışmaları sürüyor. Bu takvimimiz aksamadan bu ayın içerisinde belli bir aşamaya ulaşmış olacağız, anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

Anayasa Komisyonu’nda Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürünmesinden milletvekillerimizin darp edilmesine kadar bir tablo ortaya çıktı. Kuşkusuz bu tabloyu ortaya çıkaranları, bu tabloya imza atanları şiddetle kınıyoruz. Burada bir kere daha gözüküyor ki söyleyecek sözü olmayanlar, orada bir kere daha bu şiddete başvurmuş gözüküyorlar. Ama her halükarda, geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonları çalıştıracak, Meclis’in herhangi bir şekilde kilitlenmesine, komisyonların ve Genel Kurul’un kilitlenmesine müsaade etmeyecek.

Teşkilatlarla ilgili yetki yeniden MKYK’ya geçti. Bu kararda Başbakan’ın da imzası var, kriz yok.

Bizim ilişkimiz kardeşlik hukukuna dayanıyor. AK Parti bir ve bütündür, kriz yoktur.

(MHP’de kongre süreci durdu) Türk siyaseti açısından önemli bir tartışma.

PKK ve PYD arasında fark yok. PYD, Suriye’de Kürtlere de zulmediyor.

 

kaynak: NTV