“Deva dediğin Başkanlığı Libya da, Mısır da, Irak da gördük”

kamalak

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda başkanlık sistemi istemesine sert tepki gösterdi. “AKP 13 yıldır her şeyi yapacaktı ama gel gör ki parlamenter sistem mani olmuş! Fabrika kurmayı, madenciler için yapılması gereken yaşam odalarını… Cumhurbaşkanı, başkanlık sistemi her derde deva ise Saddam’ın Irak’ı, Hüsnü Mübarek’in Mısır’ı, Libya başkanlık sistemi ile yönetilmiyordu mu? Devirmek istediğiniz Suriye’deki sistem başkanlık sistemi değil, tek parti dönemi” dedi.

Milli İttifak liderlerinden Mustafa Kamalak ve Mustafa Destici, Eskişehir mitingi kapsamında tarihi Odunpazarı Meydanı’nda seçmenlerine seslendi. SP Lideri Kamalak, burada yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi, başkanlık sistemini eleştirdi.

Mustafa Kamalak, AK Parti’nin ‘onlar konuşur, biz yaparız’ sloganını eleştirdi. “Artık mızrak çuvala sığmıyor. Milli iktidar geliyor.” diyen Kamalak, “Bakmayın onların, ‘Biz yaparız onlar konuşur’ dediğine. Asıl biz yaparız, onlar satar. Anadolu’yu dolaşın, yapılanların çoğunluğunu bizim yaptığımızı göreceksiniz. Şimdi çıkmışlar, yerli otomobil yapacak yiğit arayacaklarmış! Buradan sesleniyorum; beyhude aramayım, yorulmayın. Sizin aradığınız yiğitler burada, meydanda. Çünkü o yiğitler Alperenlerdir, mücahitlerdir, Milli Görüşçü’lerdir.” şeklinde konuştu.

Milli iktidar iş başına gelmeden AK Parti’nin otomobil üretmeyi değil, tekerini bile yapamayacağını iddia eden Kamalak, “Yaparız diyenlere sesleniyorum. Bu zamana kadar neredeydiniz, niye yapmadınız? Anadolu’yu dolaşın, bacası tüten, hizmete ve millet için çakılmış bir şey varsa mutlaka bizim imzamızı göreceksiniz. Miras yedilere bakmayın siz. Milletin aslını göreceksiniz. İşçilerimizi sokağa bıraktılar, yaptıklarımızı sattılar. Biz tavır koymasaydık buradaki şeker fabrikasını da satarlardı.” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin şimdi suçlarını örtmek için süslü kelimelerle milleti kandırmaya çalıştığını kaydeden Kamalak, şöyle devam etti: “Ne diyorlar? Yeni Türkiye’yi kuracaklarmış. Yeni Türkiye meydanlarda slogan atılarak kurulamaz. Yeni Türkiye’yi Anadolu’da fabrika kuranlar, yetim hakkı yemeyenler, dürüst, şaibesiz kadrolar kurabilir. Daha açık söyleyeyim; Yeni Türkiye’yi Milli Görüşçüler, 1450’de Fatih olanlar, denize at sürenler kurabilir. 1974 de Kıbrıs’ı fethedenler kurabilir. Şehit Başkan Muhsin Yazıcıoğlu gibi millet için hayatını feda edenler kurabilir.”

AK Parti iktidarının şimdi yeni bir yol tuttuğunu, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere diğerlerinin milleti koalisyonla korkutmaya çalıştığını ifade eden Mustafa Kamalak, “Koalisyon elbette duruma göre değerlendirebilir. Sizin tek başınıza iktidarınız zamanında askerimizin başına çuval geçirdiler. Ne yaptınız, tek başına iktidardınız? Sizin tek başına iktidarınızda Anadolu’da İsrail’i korumak için füzeler kuruldu. Sizin tek başına iktidarınızda memura en fazla yüzde 3 zam yapıldı. Bizim zamanımızda yüzde 35 zam yapıldı. Sizin tek başınıza iktidarınızda ne oldu? Havuz sistemi kuruldu. Bunu milletimiz çok iyi biliyor. İsraf ve yolsuzluk sizin döneminizde zirve yaptı.” deyi konuştu.

Başkanlık tartışması üzerinden günlerdir polemik yapılıp kuru gürültü yapıldığını aktaran SP Lideri Kamalak, cumhurbaşkanının ise meydan meydan dolaşarak oy istediğini vurguladı. Kamalak, “Cumhurbaşkanı, ‘başkanlık şart 400 vekil verin’ diyor. Cumhurbaşkanı siz hiç merak etmeyin. Size 550 milletvekili vereceğiz. Çünkü siz Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanısınız. Meclis de, içerisindeki vekiller de bu ülkenin meclisi, bu vekiller de sizin vekiliniz. Eğer siz Cumhurbaşkanı gibi davranırsanız, bu 550 vekilin hepsi sizin vekiliniz olacaktır.” ifadesini kullandı.

Tartışılan başka bir garabet konunun ise Türkiye’nin tüm sorunun başkanlık sistemindeymiş gibi gösterilmesi olduğunu dikkat çekti. İktidar partisinin her seçim öncesi ortamı gerdiğini, düşman ürettiğini, karanlıkları taşladığının altını çizen Kamalak, ” ‘Paralel’ diyor ya, onun aslı esası yok, o bitti. Şimdi başka bir gerekçe aranıyor başarısızlık için. Ne olabilir bu? Ha bu sefer parlamenter sistem.” şeklinde konuştu.

“13 yıllık süre içerisinde her şeyi yapacaklardı, ama gel gör ki parlamenter sistem mani olmuştur.” diyen SP Lider Kamalak şöyle devam etti: “Gençlerimiz için fabrika kurmak istediniz de parlamenter sistemde mi mani oldu? Ekmek parası için canın veren madenciler için yaşam odası yapacaktınız da parlamenter sistem mi engel oldu? Sayın Cumhurbaşkanı ABD’den, Fransa’dan, Brezilya’dan başkanlık örneği veriyorsunuz. Sultanlık mı var? Ben de size soruyorum; eğer başkanlık sistemi her derde deva ise Saddam’ın Irak’ı, Hüsnü Mübarek’in Mısır’ı, Libya başkanlık sistemi ile yönetilmiyordu mu? Devirmek istediğiniz Suriye’deki sistem başkanlık sistemi değil, tek parti dönemi. 13 yıldan bu yana uyguladığınız sistem başkanlık sistemi değil miydi?

Siz 13 yıldan bu yana üretim için hangi fabrikaları kurdunuz da parlamenter sistem buna mani oldu? Eğer ekonominiz, paranız, sanayiniz güçlüyse o zaman siz güçlüsünüzdür. Dünyanın sanayisi en güçlü ülkelerinden biri Almanya. Almanya’nın sistemi başkanlık sistemi mi? Bu iş, zihniyet meselesidir. Zihniyet değişmedikçe icraat değişmez.”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat