Efkan Ala diksiyon derslerine mi başladı?

Efkan Ala

Ankara’dan ve Hükümet içinden verdiği kulis bilgileri ile tanınan Milli Gazete Yazarı Ahmet Yavuz, yine çarpıcı bilgiler paylaştı. İddiaya göre hitabet ve diksiyon konusunda sıkıntı yaşana Efkan Ala, diksiyon dersleri almaya başladı.

İşte Milli Gazete Yazarı Ahmet Yavuz’un bugünkü yazısı:

“Geçtiğimiz 30 Mart seçim günü önemli illerde oylar sayılırken elektrikler kesildi. Muhalefet ve medya, seçimlere hile karıştırıldığını söyledi. Sonra Enerji Bakanı Yıldız, trafoya kedilerin girdiğini açıkladı!

Bu seçimlerin favorisi, sürprizi malum Milli İttifak. İktidarı da, muhalefeti de söylemleriyle zorluyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Saadet Genel Başkanı’nın arabasının motoruna da kedi girdi. Ekipler, kediyi çıkarmak için epey ter döktü! Olaya şahit olan bir meslektaşımız da “Kediler 7 Haziran için erken mesaiye başladı” esprisini patlattı!

Efkan ala nereye koşuyor?

Saray’ın en çok güvendiği isimlerin başında geliyor. Ne de olsa eski müsteşar. Esas sır küpü yani! Kendisi halen ne vekil, ne de Bakan!

Saray kulislerine göre ülkenin fiilen İçişleri Bakanlığı’nı yürüten Efkan Ala, performansıyla göz kamaştırıyormuş. 7 Haziran sonrasında işler Saray’ın istediği gibi giderse Ala, yeni dönemde Başbakan Yardımcısı olacakmış. Ala’dan boşalan koltuğa ise Erdoğan’dan sonra Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen Ertan Aydın düşünülüyormuş. Aydın bu nedenle bir an olsun Ala’dan ayrılmıyormuş. Aydın, geçtiğimiz aylarda Cihannüma Derneği’nde “ülkedeki paralel yapılanma” üzerine bir konferans vermişti.

DİKSİYON DERSLERİ ALMAYA BAŞLAMIŞ

Başbakan Yardımcısı olması planlanan Efkan Ala, Hükümet Sözcüsü olma ihtimaline karşı diksiyon ve hitabet dersleri almaya bile başlamış. Fazilet döneminde de Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Hanım’ın, “Kocası ileride başbakan olacağı için İngilizce kursuna başladığını” Ankara kulislerinin üstadı Mustafa Yılmaz, o zaman yazmıştı.

Çözemediğim şu: “Beylerinin Başbakan olacağı ‘kesin bilgisini’ aldıkları için mi hanımlar kurslara başlıyor? Yoksa eşleri İngilizce öğrendiği için mi beyefendiler, Başbakan oluyor?” İkinci şık ise şansımı denemek, hanımefendiyi İngilizce kursuna başlatmak isterim!

Ayasofya’ya seçim ‘açılımı’

Beşir Atalay’a bağlı olarak çalışan ve AK Parti’nin artık yarı resmi anket şirketleri haline dönüşen firmalar “iyi haberler” getiremiyormuş. Bu en gerçekçi anketlerde iktidarın oyları düşük çıkıyormuş.

Gelen sonuçlarda Saadet ve Büyük Birlik’in oluşturduğu Milli İttifak’ın oylarının İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu’da yükselişe geçmesi de iktidar partisi kurmaylarını oldukça rahatsız etmiş. Bu nedenle Milli İttifak’a kayan muhafazakâr ve milliyetçi oyların geri getirilmesi için iki formül düşünülmüş.

27 Mayıs’ta Menderes’i anma etkinliklerine ve 29 Mayıs’ta İstanbul’un Fethi kutlamalarına özel birtakım programlar düzenlemeyi tasarlamışlar. Buna göre, 29 Mayıs’ta Ayasofya’dan ezan duyar, ya da namaz kılarlarsa şaşırmayın. Tıpkı 11 yıl başörtüsünü bekletip de dindar kesimin iktidardan umudunu kesmeye başladığında başörtüsünün serbest bırakılması gibi… Hem iman, hem seçim, hem geçim…

Soylu rahatsızlığı, istifa boyutuna mı vardı!

Partide Süleyman Soylu rahatsızlığını daha önce yazmıştım. Haberiniz olsun konu iyice büyümüş. Neydi o rahatsızlık, kısaca hatırlayalım. Erdoğan, teşkilatların başına O’nu getirmişti. O ise il ve ilçe teşkilatları ve delege yapısını “DYP’lilerle’’ doldurmaya başlamıştı. Davutoğlu’nun mitinglerine de yeterli adam toplayamaması rahatsızlık doğurmuştu.

Bu gerekçeler, 7 Haziran seçimlerinden sonra 30 Eylül’e kadar kongre yapması gereken Davutoğlu ve ekibini oldukça rahatsız ediyor. Başkent kulislerini iyi okuyan o dostum geçenlerde anlattı. Anlatılanlar doğruysa rahatsızlık, istifa boyutuna kadar varmış. Genel başkan sıfatıyla Ahmet Hoca, ‘delege yapısına vurulan kişisel damga ve mitinglere yeterli insan toplamamasını’ gerekçe göstererek istifasını istemiş. Bunun üzerine soluklar, Saray’da alınmış. Reis Bey de, “Sen git O’na istifanı bana verdiğini ve benim kabul etmediğimi söyle…” demiş. Ankara kulisleri böyle diyor efendim! Bundan sonra neler yaşanacak hep beraber göreceğiz.”