Erdoğan’dan milyarlık çağrı!

erdoğan
Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her iki ülkenin iş adamlarına yatırım çağrısında bulundu.

Hırvatistan’da bulunan Erdoğan, Türk iş adamlarına seslenerek Hırvatistan’ın merkez Avrupa ile Doğu Avrupa’nın arasında yer aldığı için coğrafi avantajlara sahip olduğunu ifade etti. Hırvat yönetimine de Türk yatırımcılara kolaylık sağlaması çağrısında bulunan Erdoğan, Türkiye’nin de Hırvat iş adamlarına destek vereceğini söyledi.

İki ülkenin arasındaki ticaret hacminin yeterli olmadığı söyleyen Erdoğan, ”Ticaret hacmimizin 1 milyar dolara çıkması lazım.” şeklinde konuşurken, Hırvat yönetiminin de buna sıcak baktığını söyledi.

Erdoğan ayrıca siyasilerinin asıl görevinin ticaretin önünü açmak olduğunu belirterek, ”Ekonomide para denilen olay çok farklı finansın yönetimi çok farklıdır. Para civa gibidir. Kendine uygun zemini bulur oraya doğru kaçar. Siyasilere düşen yatırımcıya uygun zemin hazırlamaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, ”Bu iş formunun ticaretimize yeniden ivme kazandırmasını diliyorum. Biz bürokratik engelleri kaldırmakla sorumluyuz.” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin iş adamlarına ayrı ayrı çağrıda bulunan Erdoğan şöyle konuştu:

”Bu iş forumu sayesinde Türk ve Hırvat iş adamları birbirlerini daha yakından tanıdılar. Türk iş adamlarına söylüyorum. Stratejik bir konumda bulunan Hırvatistan, yatırımcılarımıza önemli imkanlar sunuyor. Burada faaliyet gösteren Türk firmaların yatırım miktarı 350 milyon avroya ulaştı. 10 yıl önceye göre 10 kata ama hala çok geride.

Hırvatistan’ın devlet tarafından yapılacak satışlara ilgi duyacağınızı düşünüyorum.

Siber güvenlikte Hırvatistan güçlü bir ülke.

Potansiyel işbirliği alanlarından biri tarım ve sulama projeleri. Hırvatistan Avrupa pazarlarına yakınlık gibi önemli avatajlara sahip.”

Erdoğan, yabancı yatırımların ekonomi için önemli olduğunu da belirterek, Hırvat yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Türkiye’ye geçtiğimiz yıl yapılan doğrudan yapılan 16.5 milyar dolar. 22 milyar doları da yakalamıştı. Toplam 165 doların üzerinde. Türkiye Hırvatistan için güvenilir bir ortaktır. Ülkemize Hırvat yatırımcıları da çağırıyorum. Kolaylık sağlamaya hazırız. Teşviklerden sizler de yararlanmalısınız.

İstanbul’dan 150 den fazla alana ulaşabilirsiniz. Hırvat yönetiminden de Türk iş adamalarına kolaylık göstermesini bekliyorum.” dedi.

 

kaynak: haber7.com

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat