Erdoğan’ın sessizliğinde koalisyon kurulacak mı?

erdogantedirgin

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün gerçekleştirdiği kritik görüşmesi, yerini erken seçim senaryolarına bırakan koalisyon ihtimalini yeniden güçlendirdi ve tartışmaya açtı. Radikal’den Serkan Demirtaş, bugünkü yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, son bir haftadır koalisyonla ilgili açıklama yapmamış olmasına işaret ederek, Ankara kulislerinde, Erdoğan’ın bu sessizliği sonrası erken seçim planlarının askıya alındığının konuşulduğunu vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen 4 saat 20 dakikalık görüşmenin ardından, AK Parti adına Ömer Çelik ve CHP adına Haluk Koç tarafından yapılan açıklamalarda ifade edilen “ülkeyi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu”na vurgu yapan Demirtaş, koalisyon umutlarının arttığını, Türkiye’nin olağanüstü koşullarla çevrelendiği, terör sarmalında düştüğü bir dönemde siyasi liderlerin verdiği bu mesajın büyük önem taşıdığını ifade etti. Ayrıca bu kararın verilmesi sürecinde de, Cmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararının da büyük önem taşıdığını vurguladı.

‘Erdoğan’ın, hükümet kurmak için gerekli sürenin dolmasına az bir süre kala sessiz ve pasif bir görüntü vererek iki amaçtan birini hedefliyor olabileceği’en işaret eden Demirtaş, “Eğer hükümet kurulmayacaksa bunun sebebi olarak kendisi ve açıklamaları gösterilmesin diye sessiz kalmak istiyor olabilir. Ya da erken seçimden de tek başına AKP hükümeti çıkmayacağını gördüğünden ve bu olağanüstü koşullarda en iyi çözümün AKP-CHP hükümeti olduğunu değerlendirdiğinden sürece müdahale etmemek için açıklamalarda bulunmak istemiyor olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki durumda da muhalefetin üzerinde hassasiyet gösterdiği bir davranışı izliyor görüntüsü veriyor.” dedi.

İşte o yazıdan kritik satırlar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyuna son mesajlarını Endonezya dönüşünde 1 Ağustos günü vermişti. Son 10 gündür Erdoğan’ın ne terör olayları ne de koalisyon süreciyle ilgili bir değerlendirmesini duymadık. AKP-CHP koalisyonun kurulmasının güçlüğünü görüşmelerinde dile getiren, “tekrar seçim” tanımıyla yapılacak bir erken seçimi meşrulaştırmaya çalışan Erdoğan, en son açıklamalarında da koalisyon olmuyorsa seçim kararının alınması gerektiğini iletmişti.

Bu açıdan bakıldığında hafta sonuna kadar gerçekleşecek Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında gerçekleşmesi beklenen devlet günü buluşması da önemli görünüyor. Bu görüşme büyük bir olasılıkla AKP tarafının koalisyon kurulup kurulmaması konusundaki nihai kararının şekillendiği bir buluşma olacak.

Bu açıdan bakıldığında Erdoğan’ın sessizliği bu sürecin seyri açısından önemli bir gösterge mi değil mi birkaç gün içinde ortaya çıkacak. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin çıkarı için uzlaştıkları konuları öne çıkarıp adım atmaları ve bir koalisyon kurmalarının, terör ve şiddet sarmalına saplanmış olan Türkiye’nin geleceği açısından tarihi bir uzlaşı olarak görüleceği kesin. Sorumluluk hisseden her kesimin buna destek vermesi çok büyük önem taşıyor.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat