Financial Times’tan Türkiye analizi!

financialtimestürkiye

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye üzerine bir analizi yaptı. Gazete, Türkiye’de yaşanan siyasi karışıklıklar ve bölgede yaşanan çatışmaları ele aldı. Gazete ayrıca seçim öncesi anket sonuçlarının, 7 Haziran seçimlerinden çok farklı olmadığını ve Türkiye’nin, kaosa sürüklenmenin endişe verici işaretlerini gösterdiğini yazdı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, ülkedeki başkanlık sistemi tartışmaları, Suriye sınırındaki gelişmeler ve çatışmaları konu aldığı tam sayfa Türkiye analizinde; Kürt sorunun yeniden başlamasının, ülkenin kutuplaştığı, değer kaybeden Türk lirasının dış stoklar karşısında dayanıksız hale gelerek ekonominin yavaşladığı, bir döneme denk geldiği yorumunu yaptı.

Türkiye’de anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarına dikkati çeken gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Türkiye’de yönetim sisteminin fiilen değiştiği ve AKP’nin 400 milletvekiline sahip olmasıyla bu durumun anayasal olarak kesinleştirilmesi gerektiği’ sözlerini hatırlattı.

CHP ile koalisyon kurma çabalarının sonuçsuz kalmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı’nın destekçilerinin erken seçimden başka seçenek kalmadığı görüşlerine de yer veren gazete, görüşmelere katılan taraflara şans tanınmadığı ve koalisyon çabalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gölgesinde kaldığını yazdı.

“Kobani kurtuldu ancak Güneydoğuda ayaklanmalar başladı”

Ülkedeki gerilimin, Erdoğan’ın “Kobani düştü düşecek” sözleriyle başladığını iddia eden Financial Times, Kobani’nin kurtulduğunu ancak aradan çok geçmeden Türkiye’nin güneydoğusunda şiddetli ayaklanmaların başladığına dikkati çekti.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haziran ayından bu yana yetkilerini genişletmeye devam ettiğini ve çok sayıda hakaret davası açtığını hatırlatarak, son birkaç yılda otoriterliğe karşı gerçekleştirilen protestolara dikkat çekti.

Türkiye’nin, yönetilir olup olamayacağı sorusuyla karşı karşıya oluğunu da hatırlatan gazete, seçimler yapılırsa, Haziran ayındaki sonucun tekrarlanabileceği tahmininde bulundu.

 

 

kaynak: CNN Türk

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat