Hakan Fidan’ın yerine 3 aday

mit

 

Hakan Fidan siyasete atılmak için  MİT Müsteşarlığı görevinden istifa etti.

Fidan’ın yeni dönemde önemli bir siyasi aktör olacağı konusunda şüphe yok.

Fidan’ın hangi konumda rol oynayacağı tartışıladursun bıraktığı koltuğa yani MİT Müsteşarlığı’na kimin oturacağı da ayrı bir merak konusu oldu.

Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?

Kulislerde uzun zamandır konuşulan isimler vardı. onları bir hatırlayalım…

İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü. İlk başlarda ismi çok geçse de yeni dönemde Saray’da konumunu güçlendirerek göreve devam edeceği

konuşuluyor.

Serdar Çam: TİKA Başkanı. Hakan Fidan’da MİT Müsteşarı olmadan önce TİKA Başkanlığı yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süre özel kalem müdürlüğünü yapan Çam’ın ismi milletvekili adayı olarak da geçiyor.

Potansiyel adaylar arasında olsa da TİKA Başkanlığına devam etme ya da milletvekili adaylığı olasılığı daha yüksek.

Cemalettin Çelik:  TİB’in başına MİT’ten gelmişti. Hakan Fidan’ın yakın çalışma kadrosundan.TİB’in yeni dönemde MİT’e bağlanması bekleniyor.

Bir de Fidan’ın yerine gelme olasılığı güçlenen isimler var.

3 isim gündemde.

2’si Hakan Fidan’ın yardımcılığını yapmış, teşkilattan isimler

1 tanesi de Dışişleri kökenli.

Şimdi o isimlere kısaca bir göz atalım.

Serdar Kılıç:  Türkiye’nin Washington Büyükelçisi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın amcası. İsmi son anda kulislerde dolaşmaya başladı.

Muhammed Dervişoğlu:  MİT Müsteşarlığı için ismi en çok geçen kişilerden. Uzun yıllar görev yaptığı kurumu yakından tanıyor.  Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevine gelmeden önce MİT Müsteşar Yardımcılığı

görevini yapmıştı.

Abdurrahman Bilgiç: Eski Tokyo yeni Londra Büyükelçisi. Dışişleri Bakanlığı kökenli . MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinde Hakan Fidan’la yakın çalıştı.