İşte HDP’nin seçim çalışmaları!

ahmetbilgen

7 Haziran seçimlerinde barajı geçerek 80 milltevekili ile meclise giren HDP seçim planını açıkladı. HDP Sözcüsü Ahmet Bilgen 10 büyük ilde miting yapacaklarını açıkladı. Bilgen, ayrıca 20 civarında ilde de kitlesel etkinlikler yapacaklarını söyledi.

Ahmet Bilgen, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan iradenin yok sayıldığını öne süren Bilgen, seçimlerle ilgili ciddi bir itiraz olmamasına rağmen 1 Kasım’da yeni bir seçim sürecinin başladığını ifade etti.

7 Haziran seçimlerinde bazı sandıklardan yüzde 100 HDP’ye oy çıkmasının şaibeli olarak nitelendirildiğini ancak bu sandıklardan çıkan toplam oyun 50 bin civarında olduğunu anlatan Bilgen, 24 bin sandıktan ise HDP’ye hiç oy çıkmadığını aktardı.

Yeni yapılacak seçimde vatandaşlara verdikleri oylara sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunan Bilgen, HDP’nin ilk defa sandık kurullarında temsil edileceğini belirterek, duyarlı vatandaşları sandık kurullarında görev almaya, sorumluluk üstlenmeye davet etti. Ayhan Bilgen, seçimin sağlıklı bir şekilde yapılmasını istediklerini bildirdi.

Sandıklarla ilgili kaygı duyulan yerlerde, HDP’nin başarılı olduğu yerlerde oy kullanılmasını engellemeye yönelik girişimlerin olduğunu iddia eden Bilgen, bazı yerlerde ise köy boşaltma çalışmaları gerçekleştirildiğini öne sürdü. Sandıklara, sivil inisiyatifin sahip olması gerektiğine işaret eden Ayhan Bilgen, “1 Kasım sabahı ‘Burada oy kullanma imkanı’ yok diyerek aslındatümüyle oy kullanmayı imkansızlaştıracak yerlere sandık taşıma girişimleri, çabaları var” dedi.

Bilgen, sandıklarla ilgili şaibenin bir seçim kampanyası olduğunu ve bunlarla ilgili mücadelelerini sürdüreceklerini aktardı.

Milletvekili aday listeleri hakkında bilgi veren Bilgen, şunları söyledi: “7 Haziran’da olduğu gibi bu seçimde de diğer partilerle kıyas olmayacak şekilde kadın temsiline imkan oluşturulmuştur. Yüzde 41,5 kadın adaylar, yüzde 58,5 erkek adaylar ve yüzde 14,5 genç adayların temsili söz konusu. Bir il dışında tüm illerde kadın adaylar, sıralamadaki eşitliğe dikkat edilerek gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Ezidi, Süryani, Azeri, Arap, Çerkez ve Romen gibi Türkiye’de birlikte yaşadığımız farklı inanç ve kimliklerin de parlamentoda temsil imkanı bulmasına dair bir çalışma, özen, hassasiyet sergilenmiştir.”
Seçim beyannamesini de 2 Ekim’de hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getiren Bilgen, bu tarihe kadar seçimlerde kullanılacak sloganları ve müziği de belirleyeceklerini dile getirdi.Ciddi bir seçim hazırlığı içinde olduklarını belirten Bilgen, “10 büyük ilde miting düzenleyeceğiz, 20 civarında şehirde kitlesel etkinlikler organize edeceğiz. Bu seçim, bizim açımızdan demokrasinin kurumsallaşması ya da sinsi darbe alışkanlıklarının meşrulaşması açısından bir yol ayrımıdır” diye konuştu.

Bilgen, parti tabelalarının indirilmesi, binalarına yapılan saldırılara, kendilerini demokrasiden uzaklaştırma girişimlerine karşı gereken dersi 1 Kasım’da vereceklerini ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kardeşlik vurgusu yaptığını dile getiren Bilgen, “Eğer gerçekten kardeşlik konusunda samimiyseniz ‘Türkiye Kürtlere mezar olacak’ diye sokaklarda yüzlerce slogan atanlardan kaçını yakaladınız, kaçını yargıladınız ve bunlara göz yumanlar, fırsat verenlerle ilgili hangi idari soruşturma süreçlerini başlattınız” ifadesini kullandı.

HDP’nin barajı aşma çabası sergilediği yönündeki açıklamaları değerlendiren Ayhan Bilgen, kendilerinin barajı aşma gibi bir risklerinin olmadığını vurguladı.

Ülkeyi yönetebileceklerini ve yönetme sorumluluğundan kaçmayacaklarını Geçici Bakanlar Kurulu’nda gösterdikleri tavırlarıyla net bir şekilde ortaya koyduklarını ifade eden Bilgen, “Asla muhalefet boşluğu oluşturarak iktidarın ekmeğine yağ süren alışkanlıklarla siyaset yapmayacağız. Bugün AKP iktidarı bu kadar keyfi, bu kadar tek taraflı, sanki iktidar onun tekelindeymiş gibi, onun lütfuyla paylaşılacak bir egemenlik yetkisi kendisindeymiş gibi davranıyorsa bunda muhalefetin de ciddi bir payı, ciddi bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bilgen, ülkeyi yönetebileceklerine dair kapasitelerinin olduğunu 1 Kasım’da sandıktan çıkacak iradenin göstereceğini bildirdi.

HDP Sözcüsü Bilgen, PYD Kongresi ile ilgili soruları da yanıtladı. Ortadoğu’da herhangi bir halkı, inancı yok sayarak bölgede huzur içinde olamayacağını herkesin kabul etmesi gerektiğine işaret eden Bilgen, “PYD Kongresi aslında bir taraftan IŞİD üzerinde bölgede bir egemenlik kurma çabası bir taraftan da hala ülkeleri iç savaşa sokarak oradan siyasi çıkar elde etmehesabına yönelik verilmiş bir dersin kongreleşmesidir, mesajın kongreleşmesidir” dedi. Bilgen, bölgede herhangi bir halkı, inancı yok sayarak bölgenin huzur, güven içerisinde yönetilemeyeceğini Suriye, Irak ve Türkiye’yi yönetenlerin ve bölgedeki başka yöneticilerin de kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Çözüm Süreci ile ilgili eleştirilere değinen Ayhan Bilgen, “Çatışmaların, her gün insanlarımızı kaybediyor olmamızın sebebi Çözüm Süreci değil, tam tersine Çözüm Süreci’nin iyi yönetilememesi, Çözüm Süreci’nin gereklerinin yerine getirilememesi ve Çözüm Süreci’nden vazgeçilmesidir” diye konuştu.

Bilgen, Çözüm Süreci’nin hiç başlamaması yönünde yapılan yorumların, süreci hiç anlamamaktan kaynaklandığını kaydetti.

 

 

kaynak: CNN Türk

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat