İşte HDP’nin Zergele Raporu

hdp
TSK’nın Kuzey Irak’ta Kandil’e yönelik düzenlediği hava operasyonu sırasında bombalanan ve devlet yetkililerinin ‘PKK kampı’ olduğunu açıkladığı Zergele köyüne ilişkin HDP heyeti ve Kürdistan Bölgesel İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporlar kamuoyuna açıklandı. Her iki raporda da, Zergele’de sivillerin yaşamını yitirdiği öne sürüldü. HDP, operasyonla ilgili önümüzdeki günlerde Türk hükümet yetkilileri hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir başkanlığındaki heyetin 1 Ağustos’ta bombalanan ve 8 sivilin hayatını kaybettiği belirtilen Zergele köyüne ilişkin raporunda özetle şu değerlendirmelere yer verildi: “Bombardımana maruz kalan Zergele köyünün sivil bir yerleşim yeri olduğu görülmüştür. Bombardıman sonucu hayatını yitirenler sivil insanlardır. Hava saldırısından kurtulan çocuk, genç, kadın, yaşlı tüm yaralılar Zergele sakinleri olup, yaşadıkları topraklarda tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraşan sivil vatandaş oldukları tespit edilmiştir. En az 37 betonarme ev, cami, Belediye binası, okul, onlarca ahırdan oluşan sivil bir yerleşim birimi olduğu tarafımızdan da teyit edilmiştir.

 

Bombardımandan kurtulan yerleşik halkın tanıklıklarına göre, saldırı gününden bir- iki gün öncesinde insansız hava araçlarıyla kapsamlı keşifler yapıldığı, 1 Ağustos 2015 tarihinde, saat 04.00’te ilk saldırının başladığı, 06.00’ya kadar belirli aralıklarla en az üç kez bombardıman yapıldığı tarafımıza aktarılmıştır. İki saate yakın süren hava hareketliliği ve bombardıman sonrası tamamı sivil, silahsız 8 insanın katledildiği hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde tarafımızca tespit edilmiştir. Kandil, 100’e yakın köy ve mezranın bulunduğu geniş bir bölgedir. Tüm yerel kaynaklar bu sivil yerleşim birimlerinin içinde ve yakın çevresinde herhangi bir PKK kampının olmadığını belirtmektedir. Türkiye resmi makamlarının, saldırıdan önce Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni bilgilendirdiklerine ve hava operasyonlarını desteklediğine dair yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Zergele köyüne ilişkin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği 3 kişilik heyet de rapor hazırladı. HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr Kadri Yıldırım tarafından Türkçe’ye çevrilen raporda ise şöyle denildi: “Bombardımanda 8 sivil vatandaş şehit düşmüş, 20 sivil vatandaş da yaralanmıştır. Zergele, 37-38 aileden oluşmaktadır. Bu aileler bombardımandan gördükleri zarar nedeniyle köyü terk etmişlerdir. Zergele Köyü Muhtarı İsmail Ula Kadir ifadesinde, ‘İlk bombardımanda Ayşe Ahmed Mustafa adlı yaşlı kadın şehit düştü. Bombaların sesiyle uyanan insanlar bağırıp kaçışırken ikinci bombardıman başladı ve bu saldırıda Şükriye Ahmed Mîr Muhammed, Gurbet Ahmed Mir Muhammed ve kardeşimin kızı Ceylan Reşîd Ahmed yaralandılar. Yaralılara ulaşmaya çalışırken üçüncü bombardıman başladı ve ben de yaralandım. Köylüler ve Boliskan köyünden gelenler yaşlı Ayşe’nin cesedini enkaz altından çıkarmaya çalışırken dördüncü saldırı da yapıldı ve bu saldırıda da ölen ve yaralananlar oldu’ dedi.”

 

 

kaynak: Hürriyet

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat