Kılıçdaroğlu: Davutoğlu ile yaptığım görüşmede ürperdim

kılıçdar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara katliamının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin, içeriğe girmeden anlatımlarda bulundu. Kılıçdardoğlu “Aslında polis tamamını, emniyet tamamını biliyor. Bunların tutuklanmamasına tek neden siyasi otorite, açıkça IŞİD’i korumuş. Davutoğlu Ankara katliamına benzer katliamlarla ilgili zafiyetlere ilişkin itirafta bulundu ürperdim” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ankara’daki patlamaya ilişkin Kılıçdaroğlu, “Aslında polis tamamını, emniyet tamamını biliyor. Dinlenen bir adam takip edilmez mi? Güvenlik önlemini almak istiyorlar. Güvenlik önlemi alınmamasına ya da bunların tutuklanmamasına tek neden; siyasi otoritenin ‘gereğini yapın’ talimatını vermemesidir. Yani açıkça IŞİD’i korumuş olmasıdır. Davutoğlu görüşmemizde, burada kalsın dediği için ben açıklamıyorum. Konuşmada, bazı konuları ilk defa duydum. Emin olun ürperdim. Böyle bir şey olamaz dedim. Ankara katliamına benzer diğer katliamlarla ilgili. Daha fazla ayrıntı doğru değil. Zafiyetlerle ilgili itiraftı” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samanyolu Haber TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ankara’daki patlamaya ilişkin Kılıçdaroğlu, “Aslında polis tamamını, emniyet tamamını biliyor. Dinlenen bir adam takip edilmez mi? Güvenlik önlemini almak istiyorlar. Güvenlik önlemi alınmamasına ya da bunların tutuklanmamasına tek neden; siyasi otoritenin ‘gereğini yapın’ talimatını vermemesidir. Yani açıkça IŞİD’i korumuş olmasıdır. Bu bir gözlem değil çok açık ve net söylüyorum. Beceriksiz bir hükümet tarafından katliama uğradılar” dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını da anlattı. Kılıçdaroğlu, ‘açıklarsam Davutoğlu zor durumda kalır’ dediği sözlere açıklık getirdi. Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu, burada kalsın dediği için ben açıklamıyorum. Konuşmada, bazı konuları ilk defa duydum. Emin olun ürperdim. Böyle bir şey olamaz dedim. Ankara katliamına benzer diğer katliamlarla ilgili. Daha fazla ayrıntı doğru değil. Zafiyetlerle ilgili itiraftı” diye konuştu.

Medyaya uygulanan sansür uygulamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Çocuk kanalını bile yasakladılar. Böyle bir şey olabilir mi? bunların tamamı hukuksuz keyfi kararlar. Ben yaparım olur. Bütün bürokratlara sesleniyorum bunların hesabını vermek zorundasınız. Size hukuksuz bir talimat veriliyorsa bu hukuksuz talimatı size talimat veren organa bildirmek zorundasınız. Verdiğiniz talimat yasalara aykırıdır diye. Siz kalkıyorsunuz siyasi otoriterinin sözlü talebi üzerine oturup karar veriyorsunuz bu televizyon kanallarını şuradan çıkar. Türkiye’de bir dikta yönetimi var. Medya özgürlüğünü savunuyorsak, bunun üstüne gideceğiz. RTÜK karar almış. Digitürk yerine getirmezse onu Digitürk’ü sitemin tamamen dışına çıkartmak lazım. Aksi halde RTÜK’ün aldığı karar havada kalıyor. Sen ne söylersen söyle ben seni takmıyorum demek. RTÜK’ün önümüzdeki günlerde toplanıp Digitürk’e gerekli dersi vermesi lazım. Tümüyle yayın hayatından çıkarması gerekir. Gerekirse iptal edecek. Gün verecek. Uygulamazsa iptal a edecek. Belli gruplardan, gazetelerden intikam almaya kalkıyorsunuz. Kaba gücünüze dayanarak ben devletim istediğin kararı alırım hayır efendim devlette olsan istediğin kararı alamazsın” diye konuştu.

 

 

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat