Kürtçe bilmeyen bir Türk’ün HDP içindeki ‘duygusal’ yükselişi

hdp

Meydan Gazetesi yazarı Yılmaz Odabaşı, bugün kaleme aldığı yazısında HDP’den vekil olan Yurdusev Özsökmenler’in ilginç hikayesini anlattı.

İşte Odabaşı’nın çok konuşulacak o yazısı:

Seçim sürecinde HDP’ye yönelik eleştirilerden feragat edip, öncelikle yazılarımla her tür desteği sundum. Artık seksen milletvekiliyle Meclis’te yer alan HDP’ye yönelik övgüler kadar, eleştirilerimizi de sakınmayacağız.

Örneğin, HDP aday listesinin Kürt orijinli seçkin aydınları barındırmamaya özen gösteren bir liste olduğunu seçim öncesi vurgulamayı doğru bulmamıştım.

 HDP’nin ilk değil, her dönem aday tercihlerinde yakınlarını yitirenlere öncelik veren bir tutumu var. HDP’nin kimi duygusal, kimi icazetli, kimi popülist tercihlerle aday belirleme anlayışına pek çok örnek sayılabilir. Bu yazımda bir örnekle yetineceğim.

1992’de Ö. Gündem gazetesinin merkez bürosuna Yurdusev Özsökmenler adlı Çanakkaleli bir hanım alınmıştı. Gazetecilik geçmişi yoktu. Sadece bir yakınını kaybettiği için merkez büroya alınmıştı. İlk yıllar çok sert kuşatmalara hedef olan bu gazetenin kısa bir dönem yazar kadrosunda ben de yer almıştım. 1992’de yazılarımı Diyarbakır’dan bu hanıma gönderiyordum.

Çanakkaleli Yurdusev Özsökmenler, gazetenin kapatıldığı dönemler KESK’te çalıştı, sonra onu Diyarbakır’ın en biçare varoşlarının birbirine bağlandığı, yerleşik nüfusun yarısının Türkçe bilmediği en büyük ilçesi Bağlar’a belediye başkanı seçtirdiler. Şehir ve planlama mı biliyordu, eski bir idareci miydi? Hayır! Sadece bir yakınını kaybettiği için belediye başkanıydı. Olabilir, Türkçe bilmeyen semte Kürtçe bilmeyen bir belediye başkanı seçilebilirdi.

Türkçe bilmeyen bir Kürt, Çanakkale’de muhtar adayı olsa, seçerler miydi? Seçmez, öncelikle dil problemiyle iletişim kuramaz diye düşünürlerdi.

 Özsökmenler’in belediye başkanlığı bitti ama o duygusal bakış bitmedi. Şimdi de VanMilletvekili olarak Meclis’e gönderildi. Ömürleriyle destan yazmış, dik duruşlu ne çok seçkin Kürt aydınının adaylığı reddedilirken, Yurdusev Özsökmenler’e yirmi beş yıldır nasıl bir vefa borcuydu ki öde öde bitirilemedi?

Sırf bir yakınını kaybettiği için onu önce gazeteci yapan , sonra belediye başkanı, şimdi de milletvekili seçtiren HDP, bu ülkede tek başına hükümet olursa eğer, geleceğin HDP’li bir bakanı veya başbakanı da muhtemelen bu hanım olacaktır. Zira çeyrek yüzyıldan bugüne bu vefa borcu bitecek gibi görünmüyor.

Geçmişte katledilen değerli milletvekili Mehmet Sincar’a vefa borcu diyerek, ev hanımı eşi Cihan Sincar’ı, Mardin Kızıltepe Belediye Başkanı seçtirmişlerdi. Belediyedeki zaaflar, yönetim sorunları öyle boyutlanmıştı ki, neredeyse Kızıltepe halkı ayaklanacak diye düşünüyorduk.

Gelecekte Türkiye’nin ana muhalefet partisi olmasını temenni ettiğimiz HDP’nin, ironik boyutlara varan bu tür duygusal tercihleri artık yenmesi gerekir.

Seçim öncesi HDP’yi içtenlikle destekleyen onca yazım için parti teşkilatında hiçbir merciden nasıl bir teşekkür, bir selam bile almamış ve beklememişsem, Diyarbakır’ın incisi, samimi ve sahici aydını Şeyhmus Diken gibi nitelikli aday adaylarını HDP’nin kayıtsızca görmezlikten geleceğini de ummuyor ve beklemiyordum.

Dostane bir sitem: Kürt siyasal hareketi, dik duruşlu gerçek Kürt aydınlarını yok sayan bir siyasal saçak olmamalıdır. Kürt ori jinli pek çok aydının HDP’nin bu yeni dönemde parlamentodaki safında olmaması, kanımca hem Kürtler hem de HDP için büyük bir kayıptır.”