“Meclis başkanı istifa etmelidir”

selinsayekböke

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son birkaç gündür ülke gündemini meşgul eden Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın sözlerini değerlendiren Böke, “Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Türkiye’de laikliğin vazgeçilmez bir unsur olduğunu göre herkesin bu istifa çağrısına ortak olmalıdır” şeklinde konuştu.

Suriye tarafından Kilis’e, IŞİD’in attığı füzeleri de değerlendiren Selin Sayek Böke’nin konuşmasının satıbaşları şöyle:

Saldırı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin laiklikten vazgeçirilme yolculuğuna asla yol vermeyeceğiz.

İsmail Kahraman’ın bu sözleri herhangi birinin şahsi sözleri olarak sarf edilmedi. Eğer bu sözler AKP tarafından kabul ediliyorsa o zaman AKP de laikliği ortadan kaldırarak, kendisinin de bir engel olduğunu kabul etmektedir. Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Türkiye’de laikliğin vazgeçilmez bir unsur olduğunu göre herkesin bu istifa çağrısına ortak olmalıdır. CHP olarak, İsmail Kahraman meclis Başkanlığı’ndan derhal gitmelidir. AKP’nin mezhepçi ve radikal hayat görüşü, sadece bu gündem kapsamında karşımıza çıkmıyor.

Can güvenliği sorunu, Türkiye’nin her karışında sorun hale getiren bir anlayış doğru. Bu radikal zihniyetten dolayı gizli olmayan belgelerde 71 ilde IŞİD’e katılım olduğu söyleniyor. Açıkça bu zihniyet sebebiyle IŞİD’in yaşam alanı buldu.

Emniyette istihbaratın olmasına rağmen Ankara’da bir araya gelen vatandaşlarını koruyamayan bir zihniyetle karşı karsıya.

Atılan füzeler sonrasında canlarımızı kaybettiğimiz bir gerçekle yüz yüze kaldık. O füzeler düşmüyor atılıyor. O füzeler bu topraklarda çocukların canını alıyor.

Atılan roketlere karşı vatandaşlarının ses çıkarmasını dahi kabullenemiyor. Cihatçı unsurların varlığına açıkça destek vererek kimsenin can güvenliğinin kalmamasına sebep oluyorlar.

 

kaynak: haberdar.com