Mega proje açıklandı: İstanbul’a üç katlı tüp geçit geliyor

megaprohe

İstanbul’a inşa edilecek 3. tüp geçit projesinin detayları açıklandı. Dünyada bir ilk olacak projenin Boğaz’ın altında 3 katlı inşa edileceğini açıklayan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Elvan, “Bu proje için devletin kasasından bir kuruş dahi para çıkmayacak” dedi.

Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin ardından İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. tüp geçidi öncekilerden farklı bir şekilde tasarlandı. Marmaray’ı sadece trenler kullanırken, inşaatı devam eden Avrasya Karayolu Tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi’ni sadece tekerlekli araçlar kullanacak. Yapılacak yeni tüp geçitte hem lastik tekerlekli araç hem de demiryolu geçişi olacak.
Bakan Elvan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bu proje ile dünyada bir ilk başarılıyor. Bu proje 100 yıl konuşulacak. Proje için 10 aydır uğraşıyoruz. Bu proje Boğaz’ın altına yapılacak ve 3 katlı olacak. Proje ile İstanbul’da hayat değişecek. 100 yıl sonra da toplu taşıma bu omurga etrafında birleşecek. Dünyada ilk defa 3 katlı tünel hazırladık. İstanbul’un 3 havalimanı raylı sistem ile bağlanacak. Bu proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve silueti bozmayacak.

Bu proje yap-işlet-devret modeli ile yapılacak ve devletin kasasından bir kuruş dahi para çıkmayacak. İncirli’den Söğütlüçeşme’ye yeni metro ile 40 dakikada gidilecek.”

 

Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu‘da konuştu. Üç katlı projenin, üç imparatorluğu simgelediğini söyledi.

 

“Bugün sizlere müjdelediğimiz, 3 katlı mega proje, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, sembolik bir anlam da taşıyor. 3 kat demek; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul’un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin işaret fişeği de olacak. İstanbul’a her şey yakışır

6 buçuk kilometre olacak 3 katlı tünel İstanbul’un 4. büyük projesi olacak. İstanbul’a herşey değer. Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika olacak. İncirli-Söğütlüçeşme metrosuyla 1 buçuk milyon yolcuyu 14 istasyona ulaştıracak. İncirli-Söğütlüçeşme 40 dakika olacak. İncirli-Söğütlüçeşme hızlı metrosu hizmete girdiğinde buna bağlanacak 9 raylı sistemle iki yaka arasında yolcular kolaylıkla ulaşım sağlayacak.

Yeni Türkiye 2023 hedeflerine azim ve kararlılıkla devam edecek. 3 katlı tünel İstanbul’a değer.

Bu mega proje bizim İstanbul’ bakışımızın yansıyışı. Bu proje bütüncül bir projedir. İstanbul’daki 9 raylı sistem birbirine bağlanıyor. 3 büyük köprü birbirine bir ring halinde bağlanıyor. 3 katlı mega projeyle tüm yollar birbirine bağlanacak. İstanbullular trafik çilesin çok çektiler.

Bu proje, çevre dostu projedir. İstanbul’un siluetine hiç bir zarar vermeyecek bir projedir. Aksine yeryüzü üzerindeki trafik üzerinden İstanbul’un dokusuna verilecek zararı ortadan kaldıracaktır. Bu projeyle yıllık sera gazları yılda 115 bin ton azalacak, havayı kirleten gazların hacmi 29 bin ton azalacak. Yeni bir arazi kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlatılacak

Metro kısımlarında otomatik yavaşlatma ve hızlandırma sistemleri olacak. Yeni Türkiye’nin işaret fişeği hayırlı olsun. Projenin ihale işleri 7 Haziran seçimlerinden önce tamamlanacak. 5 yıl içinde de 2020’ye gelmeden inşallah 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul’a, Türkiye’ye, dünyaya hizmete hazır hale gelecek.”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat