MHP’de ’emanetçi’ formülü!

ömersahinmhp

Siyaset gündemini uzun zamandır meşgul eden MHP Kurultayı sonunca yapılacak. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de aday olacağı 10 Temmuz’da yapılacak kongre için Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin muhaliflerin ihraç edilme ihtimaline dikkat çekti. Şahin, muhaliflerin ihraç edilmesi durumunda olabilecekleri de yazdı.

İşte Şahin’in yazısından ilgili bölüm:

Yargıtay’ın ‘oybirliği’ ile verdiği kurultay kararı gündemin ilk sırasına yeniden MHP’yi oturttu.

Her ne kadar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Başkanlık ve Partili Cumhurbaşkanlığı’na hayır” mesajını, yeni hükümetin kuruluşu sonrası vermesi bazı ‘kuşku’lara yol açsa da karar isabetlidir. Demokrasiye nefes aldırmıştır.

Devlet Bahçeli sözünü tutup ‘hodri meydan’ diyerek kurultay tarihi önerdi.

Bahçeli kurultay tarihi önerebilir mi? Kurultay tarihini çağrı heyeti mi belirlemeli? Gibi bazı teknik soru ve sorunlar ortada.

Her halükarda seçimli bir kurultay yaşanacak. ‘Teşkilat, doktrin, lider’ kültüründen gelen MHP’nin kurultayı çok adaylı yarışa sahne olacak.

AK Parti’nin ‘tek adam’ dönemini pekiştiren ‘tek aday-tek liste’li kurultay yaptığı bir dönemde demokrasi adına sevindirici olarak görmek gerek MHP’de yaşananları.

Şimdi ne olacak?

Kurultay tarihi sorunu bir şekilde aşılır.

“Aday olmayacağı” söylenen MHP lideri Bahçeli bilakis hırslanmış. Hatta, ameliyat sonrası ilk kez yurt gezilerine çıkarak, kampanya yürütecek.

Bahçeli’nin elinde ‘ihraç’ kozu var. Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ı artık aynı sepete koyuyor. İkisi de ihraç edilebilir. Sinan Ogan’ı zaten ‘üye’ bile kabul etmiyor.

‘Tek ülkücü’ ilan ettiği Koray Aydın’ı ayrı tutuyor. Koray Bey buna rağmen Devlet Bey’le birlikte hareket edebilir mi? Orası meçhul…

Diyelim ‘ihraç’ oldu ve kurultayda Akşener, Özdağ aday olamadı. O zaman ne olur?

İşte o zaman ‘emanetçi’ formülü gündemde.

Siyasi yasaklı Demirel’in yerine aday olan Cindoruk gibi bir isim bulunacak. Kurultayı kazanırsa ilk işi disiplin cezalarını affetmek olan o isim daha sonra emaneti sahibine bırakacak.

İdeoloji partisi MHP kitle partilerine benzer ‘taktik’ savaşlarının yaşanacağı kurultaya hazırlanıyor.

İhraç durumunda ‘emanetçi’ aday çıkarması muhtemel imzacılara karşı genel merkezin de muhalefet blokunu parçalama amaçlı ‘tavşan’ adayları yarışa sokması olası.

İmzacılar delege ve tabanda üstünlüğü ele geçirmiş görünüyor.

Devlet Bahçeli’nin ise milletvekilleri üzerinde ağırlığı dikkat çekici. Şu ana değin Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu ve İsmail Ok dışında kalan 37 isim Bahçeli’nin karşısında durmadı.

Bu arada Oktay Vural ismine mim koymak gerek. Oktay Bey’in adaylığı ya da tercihleri kurultayda dengeleri değiştirebilir.