MHP’de genel merkezin son bir planı var!

mhp

MHP’de gözler Yargıtay’dan gelecek karara kilitlendi. Genel Merkez muhalifler için yeni tedbirlerin hazırlığı içine girdi.

Yargıtay’dan çıkacak onama kararı nihai nitelik taşıdığı için, Genel Merkez’in bu karar karşısında itiraz hakkı bulunmuyor. Yargıtay’ın, yerel mahkemenin “kayyum” kararını onayarak, “Olağanüstü kurultayın toplanması” yönünde karar vermesi durumunda MHP, bu karara itiraz etme şansına sahip olamayacak. Yargı yolunun bu şekilde kapanması olasılığına karşı MHP yönetiminin de, başka seçenekleri masaya yatırdığı ve gelişmelerin seyrine göre uygulamaya koymayı planladığı siyasi kulislerde konuşuluyor.

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre, MHP Genel Merkezi’nin, Yargıtay’dan çıkacak olası bir “onama” kararıyla olağanüstü kurultaya gidilmesinin zaruri hale gelmesi durumunda muhalif delegelerin, Siyasi Partiler Kanunun 59. maddesi kapsamında “tedbirli olarak kesin ihraç istemi” ile disipline sevk edilmesi yolunu izleyebileceği belirtildi.

MHP kurmayları, yasanın ilgili maddesinin çok açık bir hüküm içerdiğine dikkat çekerek, üyeliği askıya alınmış olan bir delegenin toplanacak olağanüstü kongrede oy kullanma hakkına sahip olamayacağına vurgu yapıyorlar. Böylesi bir durumda muhaliflerin, olağanüstü kongre toplanmış olsa bile, kendi lehlerine bir karar almalarına imkan kalmayacak.