“Montaj başkanlık sistemi olmaz”

arınç

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye’de başkanlık sisteminin altyapısı olmadan kurulamayacağını söyledi. Arınç, “Üçüncü dünya ülkelerinden, dördüncü dünya ülkelerinden başkanlık sistemini alıp da bir şekilde monte edecek halimiz yok. Montaj usulü başkanlık sistemi olmaz” dedi.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bu sistemin tartışılması için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel seçimde 367 ya da en azından 330 milletvekili çıkarması gerektiğini belirtti. Arınç başkanlık sistemi ile ilgili olarak, “Yani birileri diyorsa ki ‘Meksika’da var, Arjantin’de var, Paraguay’da var, Bolivya’da var, orada var, burada var. Biz bunların hepsinden kendimize göre bir şeyler alalım. Ona göre bir başkanlık sistemi getirelim.’ Bu, çok doğru olmaz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç BBC Türkçe’ye verdiği mülakatta, Erdoğan’ın iki hafta önce çözüm süreci kapsamında oluşturulmasına sıcak bakmadığını söylediği izleme heyetine de değindi. Arınç, heyetin üyelerini isimlendirme aşamasında olduklarını, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirdiğini söyledi.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat