Nasıl bir Başbakan?

ömer şahin

Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakması sonucu AK Parti Genel Başkanlığı’na aday olan ve önümüzdeki günlerde başbakan olacak olan Binali Yıldırım’ın nasıl bir izlenim vereceğini yazdı. Şahin, “Görevinin ‘emanet’ olduğunu bir an olsun aklından çıkarmayacak bir siyasi profil” için en ideal ismin Binali Yıldırım olduğunu ifade etti.

İşte Şahin’in yazısı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Başkanlığa taşıyacak kadroya bir moderatör, koordinatör gerekiyordu.
Öyle bir isim olmalıydı ki yoldaki mayınları temizleyip bunu yaparken de ne koltuğunu kalıcı görmeli ne de ek siyasi beklentiye girmemeliydi.

Görevinin ‘emanet’ olduğunu bir an olsun aklından çıkarmayacak bir siyasi ‘profil’ olmalıydı.
Şüphesiz en ideal ‘profil’ Binali Yıldırım’dan başkası değildi.

Reis kararı çook önceden vermişti. Dün, ‘malum ilan edildi’ sadece.

Binali Bey gibi iyi bir eğitim, 2 yabancı dil ve mazide partisine oy getiren hatırı sayılır icraatlar olan birisine ‘düşük profil’ yakıştırması haksızlık olur.
Hava, deniz, kara ve raylar 14 yıldır ondan soruluyor. En uzun süre bakanlık yapmış isim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı günlerinden beri omuz omuza. Aralarının açıldığı hiç duyulmadı. Yıldırım’ın sadakatinden şüphe hiç dillendirilmedi. 17/25 Aralık operasyonları ikili arasındaki bağları daha da güçlendirdi denebilir.

Konuşmasına ‘Temel fıkrası’ ile başlaması aklınıza kulakları çınlasın Erzincanlı hemşehrisi Yıldırım Akbulut’u getirmesin. Saçları, bıyıkları da benziyor tamam ama Akbulut fıkralara konu olurdu, Binalı Yıldırım fıkra anlatmayı seviyor.

O iddiasız denen Akbulut, parti kongresi sonrası Özal’a isyan etmiş, ağzına geleni söylemiş ve Körfez Krizi’nde ayrı düşmüştü. Binali Yıldırım için öyle bir olasılık sözkonusu değil. Akbulut’un Özal’a olan sadakati ve uyumundan daha öte bir ilişki içinde Erdoğan ile.

DAVUTOĞLU İLE FARKLARI

Davutoğlu ile arasındaki bir fark da şudur: İslamcı söylemin hakim olduğu dini gruplar ve sivil toplum örgütleri Davutoğlu’nun siyaset tarzıyla örtüşüyordu. Yıldırım’ın siyasi jargonu merkez sağa yatkındır ve doğal olarak müteahhitler ön plandadır.

İsmini Alevi bir komşusu ‘Binali’ olarak koymuştur. O yüzden Alevi vatandaşlarla diğer AK Parti’lilerden daha sağlıklı ilişkisi vardır.
Yıldırım ile selefi Davutoğlu’nun yıldızı barışmadı. Davutoğlu’na karşı Binali Yıldırım adına toplanan 900 imzanın yarası kapanmadı. Yıldırım biraz da Çankaya ile Beştepe arasındaki ‘güç savaşı’nın hedefi oldu. 5 ayda Müsteşarını bile atayamadı. Binali Bey’in oğluyla ilgili görüntülerin faturası da ister istemez o cepheye ciro edildi.

Binali Yıldırım Pazar günü partinin genel başkanı olacak ve kısa bir süre sonra da Başbakan olarak görevlendirilecek. Parti vitrini ve kabine yeniden belirlenecek. AK Parti ve Hükümet Beştepe için tam anlamıyla ‘dikensiz gül bahçesi’ haline getirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Devlette, Hükümette ve AK Parti’de tek hakim olduğu yeni bir dönem başlıyor.

SIFATI, İŞLEVİ, MİSYONU

Zaten bildiğimiz tarzda bir Başbakanlık da olmaz bu saatten sonra. Binali Yıldırım’ın sıfatı Başbakan olsa da fonksiyonu ‘koordinatör’, işlevi Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve misyonu da Beştepe’nin hedeflerini hayata geçirmek,uyumlu bir yönetim sergilemek olacak.

Beştepe ile Çankaya senkronize şekilde yürüyecek. Açılışlarla, meydanlarda kürsüde Cumhurbaşkanı’nı göreceğiz. BM toplantılarına, ABD Başkanı ile görüşmeye kimin gideceği gibi tartışmalar da olmayacak artık. Çünkü Türkiye’nin tek yüzü Erdoğan olacak.

Binali Yıldırım için ‘Sakin güç’ denebilir. Sorunların çözümünde pragramatik ve pratik oluşu uzlaşmacı ve uyumlu kişiliği ile zirvede kaldı. Kavgacı değildir. Çalışmayı da çalıştırmayı da sever.

Diğer bakanlıklarda olmadığı kadar başka siyasi partilerden bürokratlarla iş yapmışlığı vardır. Yavaş konuşmasına takılmayın. İşleri çabuk bitirmesiyle nam saldı.
Davutoğlu’nun etrafında nasıl ki SETA orjinli ya da akademi kökenli isimler ön planda olduysa Yıldırım’ın da bir kurmay kadrosu var. Bu kadrolar genellikle ‘Ulaştırma Bakanlığı’nda görev verdiği, bir kısmı daha sonra farklı kurumlarda kritik görevler üstlenmiş bürokratlar.
Antalya ve Samsun Valileri, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kars milletvekili Ahmet Arslan ve Sivas Milletvekili Habib Soluk gibi.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat