Pazarlıklar başlıyor, koalisyon için ‘ince taktikler’ denenecek

tbmmboş

Seçimlerden çıkan koalisyon tablosu üzerine önemi artan Meclis başkanlığı için bu hafta 48 saatlik kritik bir süreç yaşanacak. Oylamaların ilk iki turu yarın, son iki turu ise ertesi gün yapılacak. 4 parti adayının da seçilme şansı bulunurken özellikle dördüncü turdaki ince taktiklerin, sonucu etkileyeceği ifade ediliyor.

Meclis başkanlığı için AKP’li Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Nitelikli çoğunluk olan 367 milletvekilinin oyu gereken ilk iki turdan sonuç çıkması beklenmiyor. Ertesi gün yapılacak üçüncü turda salt çoğunluğa tekabül eden 276 oy aranacak. Bu çoğunluğun da sağlanmaması durumunda dördüncü turda en çok oyu alan 2 aday yarışacak ve son oylamada en yüksek oyu alan aday seçilmiş olacak. Siyasi partiler arasında yaşanan temaslar doğrultusunda üçüncü veya dördüncü turda bir aday üzerinde ittifak sağlanması ve bu adayın yarışı önde tamamlaması muhtemel. Hiçbir parti arasında bir işbirliği olmaması durumunda ise AKP adayı Yılmaz’ın dördüncü turda seçilmesi bekleniyor.

Meclis başkanlığı seçimleri için İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal, MHP ile HDP’nin adaylarına göre bir adım önde. AKP’lilerin seçimi kazanma umudu, gizli yapılacak oylamada MHP’den destek almalarına veya diğer üç parti arasında hiçbir oy kayması yaşanmamasına bağlı. Üçüncü turda MHP’den gelecek 20 civarında oy yeterli olacağı gibi, diğer partilerin birbirlerinin adaylarına oy vermemeleri de AKP adayının kazanmasını sağlayacak. CHP’liler ise seçimlerden dördüncü tura kadar sonuç çıkmayacağını, bu turda ise hem MHP’den hem de HDP’den oy alarak Baykal’ın kazanacağını düşünüyor.

AKP’nin, Baykal’ı elemek için ince bir siyasi manevra yapabileceği belirtiliyor. Buna göre, AKP’li 60 civarında milletvekili üçüncü turda HDP’nin adayı Fırat’ı destekleyip dördüncü tura kendi adaylarının ve Fırat’ın kalmasını sağlayabilir. Dördüncü turda MHP’nin HDP adayı Fırat’ı kesinlikle desteklemeyeceği öngörüldüğü için, CHP’nin desteklemesi durumunda bile Fırat 210 civarında oy alır ve AKP’nin adayı en az 250 oyla başkan seçilebilir. Buna karşılık, MHP’nin üçüncü turda Baykal’a yönelip AKP’nin ‘Dengir Fırat’ı dördüncü tura çıkarma ve İsmet Yılmaz’ın seçilmesini garantileme planını’ bozma ihtimali de var.

Bu ihtimallerin dışında, son iki turun yapılacağı çarşamba gününe kadar AKP ile CHP veya MHP arasında bir koalisyon pazarlığının yapılması ve Meclis başkanlığı seçimlerinde de bu pazarlık doğrultusunda hareket etme ihtimali de var. Böyle bir pazarlık yapılması durumunda, AKP son iki turda MHP veya CHP adayını destekleyebilir. Bu iki partinin adaylarından birinin AKP’nin desteğiyle seçilmesi, hükümet kuracak partilerin kesinleşmesi anlamına gelir.

(Kaynak: Habib Güler-Zaman)