Polis benzeri 50 bin koruma memuru geliyor.40 Puan KPSS yeterli

 

kor

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesine alınacak olan 50 bin koruma memuru alımlarında şartlar netleşti.

Peki kimler korumu memurluğuna başvurabilecek? Açıklama geldi .

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “‘Koruma memuru alma konusunda çalışmalar yapıyoruz, Polis memuruyla devam mı edeceğiz yoksa tamamen ayrı bir koruma memuru mu alacağız bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor’ dedi.

50 Bin koruma memur alınacak, tüm alımlar 2015 yılında yapılacak. 50 bin koruma memuru başvuru şartları belli oldu.

İçişleri Bakanlığının bir süredir üzerinde çalışma yürüttüğü koruma memuru alımı için hazırlıklar tamamlandı

İlk aşamada 28 bin 500 koruma memuru alımı yapılacak. Akabinde bu sayı 50 bini bulacak

Koruma memurları önemli devlet binaları hassas bölge ve noktalarda görev yapacak.

Ayrıca hizmetin gerektirdiği kişi koruma işi de bu görevliler de olacak.

Bunun yanında stadyumlar, spor müsabakaları sınavlar, konser, toplantı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu kapalı ve açık etkinliklerde de koruma memurları görev başında olacak.

Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı dahilinde bulunacak olan koruma memurları da diğer polisler gibi üniformalı ve silahlı olarak görevlerini yapacak.

Yine bu görevliler sivil olarak da hizmet verebilecek.

Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacak

Lise mezunu, 25 yaş, 40 puan yeterli

50 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları FİZİKİ ŞARTLAR Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde koruma memurları için yeni bir birim kurulacak

Konuyla ilgili hazırlanan kanunun TBMM’den kısa sürede geçmesinin beklendiğini bildiren yetkililer, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacağını belirtti.

Koruma memur alımında memur olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak.

Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti.

Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek.Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak

Kaynak:memurhaber.com