“Risale-i Nur tekelinin iptali, CHP’nin başvurusu sonrasında oldu”

risale

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu Risale-i Nurlar’ın devlet tekeline girmesini CHP’nin engellediğini söyledi.

Gazetecilerin CHP ile dindarlar arasındaki ilişikiyi sorması üzerine CHP lideri Kılıçdaroğlu Risale- Nur örneğini vererek dindar kesimle bir problemlerinin olmadığını söyledi.

Risale- Nurlar’ın AKP döneminde devlet tekeline alındığını fakat CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak bunu iptal ettirdiğini belirtti.

İşte Kılıçdaoğlu’nun o açıklamaları:

“Geçmişte Risale-i Nurlar yasaktı, okutulmazdı. AKP geldi dedi ki Risale-i Nurlar sadece Kültür Bakanı basabilir ve yasakladı. CHP Anaysa Mahkemesine gitti siz yasak getiremezsiniz diye ve Anayasa Mahkemesi iptal etti. Dolaysıyla biz bütün çevreler sıcak bakıyoruz. Tek arzu ettiğim şey dini siyasete malzeme edilmemesi. Onun dışında hiç bir sorunumuz yok.”

Siyaset – 01 Haziran 2015 Pazartesi 23:31
Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri, Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip, KılıçdaroğluCHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu Risale-i Nurlar’ın devlet tekeline girmesini CHP’nin engellediğini söyledi.

Gazetecilerin CHP ile dindarlar arasındaki ilişikiyi sorması üzerine CHP lideri Klıçdaroğlu Risale- Nur örneğini vererek dindar kesimle bir problemlerinin olmadığını söyledi.

Risale- Nurlar’ın AKP döneminde devlet tekeline alındığını fakat CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak bunu iptal ettirdiğini belirtti.

İşte Kılıçdaoğlu’nun o açıklamaları:

“Geçmişte Risale-i Nurlar yasaktı, okutulmazdı. AKP geldi dedi ki Risale-i Nurlar sadece Kültür Bakanı basabilir ve yasakladı. CHP Anaysa Mahkemesine gitti siz yasak getiremezsiniz diye ve Anayasa Mahkemesi iptal etti. Dolaysıyla biz bütün çevreler sıcak bakıyoruz. Tek arzu ettiğim şey dini siyasete malzeme edilmemesi. Onun dışında hiç bir sorunumuz yok.”

Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanlığı’ndaki altın kaplamalı klozet’polemiği ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a cevap verdi. Erdoğan’ı muhatap almadığını belirten Kılıçdaroğlu, ‘Cezai ehliyeti olmayan birini muhatap almıyorum’ dedi.

Altın kaplamalı klozetin fotoğrafları gazetelerde çıktı. Bir kamu kurumunda bir kişi kalkıp kendisine altın kaplı klozet yapıyorsa bunun sorumlusu ben miyim? Ben saray, şu bu demedim… ” Ankara ‘daki beyler… Altın kaplı klozetler yapılıyorsa birilerinin bunu düşünmesi lazım” dedim. Beyefendi bunu üzerine almış benimle özel tartışma alanı yaratmak istiyor. Cezai ehliyeti olmayan birini neden muhatap alayım? Bu kandil gecesi tuvalet temizleyip çocuklarının rızkını sağlayanların gözlerinden öpüyorum. Bu ona yeter…

Kim yaptı bunu niye hesabını sormuyor? Gazetelerde bütün ayrıntıları var, kim yaparsa yapsın o kişi şu anda ödüllendiriliyor mu, ödüllendirilmiyor mu?

Beni saraya davet ediyor, ettiği yemine sadık bir cumhurbaşkanı kaçak olan bir sarayda oturmaz. Ne yapacaksın 1.100 odalı yerde? Asla muhatap almam, değmezler.

Seçimden kaygı duymasının ana aktörü Yüksek Seçim Kurulu’dur. Yargıçlardan oluşan bir kurul olması gerekirken siyasal iktidardan korkan ve onların beklentilerine uygun kararlar alan bir kurula dönüşmüştür.

AKP önde… Niye önde, hangi gerekçeyle önde. Bir rant imparatorluğu var, çatırdayan bir israf imparatorluğu var. İsraf konusunda Papa’yı örnek gösterdiler. Sen sevgili Peygamberimizin yaşamına bak. Kalktı 10 dakika sonra Papa yalanladı. Halkla bunların hiçbir ilgisi yok koruma ordusuyla geziyorlar. Zaten vatandaş ulaşıp derdini anlatamıyor ki.

Gidiniz oyunuzu veriniz. Hem oy vermeyip hem şikayet etmek doğru bir anlayış değil. Gidin oyunuzu kullanın sandıklara sahip çıkmak bizim görevimiz. Biz sandıklara sahip çıkacağız, çok kararlıyız. Sandıkların en az yüzde 90’ında bir CHP’li olacak. Islak imzalı tutanakların yüzde 100’üne ulaştığımızda sorun kalmaz.

Yargıya en büyük darbeyi yargıçların kendisi vuruyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir dakika derler sen yemin ettin seçim meydanlarına giremezsin demeleri lazım. Biz YSK’dan gidin Cumhurbaşkanına ceza yazın demiyoruz ki. Ama ona birilerinin görevini hatırlatması lazım. YSK’ya iktidarın yan kuruluşu denilebilir. CHP iktidarında herkes Anayasal görevine dönecek. Başbakan başbakanlığını yapacak.

(CHP seçimden birinci parti çıkarsa Erdoğan’ın hükümet kurma yetkisi vermeme seçeneği var mı sorusu karşısında) Hangi gerekçeyle vermeyecek. Ülkeyi kaosa sürükler. Biz devlette liyakat esasını getireceğiz. Yani o işi en iyi kim yapıyorsa ona vereceğiz.

Biz koalisyona sıcak bakmıyoruz. Türkiye’nin bir CHP iktidarına ihtiyacı var. Yeniden Türkiye’nin inşa edilmesi açısından her şey darmadağın şuan.

Tam sayfa ilan verilmesini, Hak-İş’i eleştirdim. İşçilerin paralarının bu tür ilanlara verilmemesi gerektiğini söyledim. Genel Başkana bana dedi ki bu parayı biz vermedik. Ben de dedim ki kendi sendikanızı kullandırmayacaksınız. ‘O zaman bunu söyleyeceksiniz’ dedim Korkudan ses çıkaramıyorlar.

Ben MİT TIR’larının, yani Suriye’ye silah gönderenlerin, devletin politikası olarak gönderildiğine ve MGK’da konuşulduğuna inanmıyorum. Birilerinin siyasi maceralarını gerçekleştirmek için yaptığı bir şey. Vali kendi söylüyor, haberim yoktu diyor. Eğer devletin politikası olsaydı, vali onu durdurmazdı, haberim vardı derdi. MİT’in içinde bir kanat, Erdoğan,Davutoğlu ve Arap yarımadasındaki bazı devletler, Katar… Silahları Türkiye’ye getirdiler, Türkiye üzerinden geçirdiler. Bu TIR’lar giderken insani yardım malzemesi diyorlardı. 70 milyon insana yalan söylediler. Arkasından TIR’larda silah olduğu ortaya çıktı. Biz, daha önce Suriye’ye silah gönderildiğini söyledik, yalanlandı. Şimdi gerçekten bir gazetecilik başarısı yapıldı. Yalan olduğu ortaya çıktı. Neyle suçluyorlar, gazetecilikle. Böyle bir haber olacak da hangi gazeteci ben bu olayı görmek istemiyorum diyecek.

Şimdi siz kendi ayıbınızı örtmek için gazeteciyi suçluyorsunuz, neden bu haberi yaptın diye. Bütün dünyanın bildiği devlet sırrı mıdır? Mahkemeye, yasak kararı getirmişler. İki mahkeme gizlilik kararı verdi, aynı dosya başka mahkemede de var, orada ise gizlilik kararı yok. Türkiye, bir korsan devlet midir algısını besleyecek insanlar. Türkiye’nin karnesi kırık, daha da kırılacak. Türkiye’ye duyulan güvenin sarsılması bile bizim için sorundur.

Hükümet deseydi ki, ‘Türkmenler katledilecek, ben yardım göndereceğim’ 70 milyon buna karşı çıkmazdı. Türkmenler katledilecek, siz sessiz mi kalacaksınız? İşin doğrusu, başka ülkenin iç işlerine karışmamaktır.