Selahattin Demirtaş’tan ‘Egemen Bağışvari’ oy pozu

demirtaş

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş aday oldukları illerde oylarını kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, oyunu Sultanbeyli Mevlana Ortaokulu’nda oy kullandı.
Zor ve zahmetli bir dönem geçirdiklerini belirten Demirtaş, “Bugün herkesin sandık başlarında olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Demirtaş ,”Sandığa ne girmişse o çıksın istiyoruz” dedi.
Basın mensuplarına açıklama yapan Demirtaş, “8 Haziran’da özgür bir yaşama ulaşacağız diye temenni ediyoruz” dedi.
Demirtaş sandık başında yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Seçim sonuçları ne olursa olsun bütün halkımız, bütün ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Seçim sonuçları ne olursa olsun hiç kimse umudunu yitirmesin, hiç kimse özgür yarınlara sair heyecanını yitirmesin. Bu ülkenin çok güçlü bir demokrasi dinamiği var. Biz o demokrasi dinamiğine güvenerek, seçimlere girdik. Kampanyamızı da bunun üzerine inşa ettik. Hiç kimsenin ötekileştirilmediği kendini yabancı hissetmediği, ikinci sınıf yurttaş hissetmediği bir yeni anayasaya vesile olsun diyorum seçimler. Hepimize bir kez daha hayırlı uğurlu olsun. Buradan bütün sandık görevlilerine, sandık gözlemcilerine de özellikle rica ediyorum; bu oylar bin bir emekle sandığa atılıyor. Bunu korumak için bütün parti yetkilileri, görevlileri, müşahitleri son derece dikkatli, duyarlı davransınlar. Sandığa ne girmişse, o çıksın istiyoruz, sandığa hangi zarf atılmışsa o yansısın istiyoruz. Bizde resmi sonuçlar kesinleşinceye kadar arkadaşlarımızla birlikte görev başında olacağız. Allah hiç birimizi utandırmasın, Allah hayırlı uğurlu etsin, hepimize hayırlı olsun.”

Selahattin Demirtaş, “Sıkıntılı bir seçim kampanyasını dün itibari ile tamamladık. Bugün halkımızın tümü 81 vilayette, sandık başında olacak. Herkes vicdani kanaatince, özgürce, kendi iradesi çerçevesinde oylarını sandığa atacak. Bütün temennimiz dileğimi odur ki, inşallah akşam sandıklar açıldığında Türkiye’nin iç barışına, özgürlüğüne, demokrasisine katkı sunacak bir sonuç çıkacak. Her birimiz yarın sabah yeni bir yaşama, özgür bir yaşama uyanmış olacağız diye temenni ediyorum” diye konuştu.

“Seçim kampanyası adil, eşit bir yarış içerisinde gerçekleşmedi” diyen Demirtaş, “Demokratik bir seçim gerçekleşti ve demokratik bir yarış yaptık, diyecek durumda değilim. Bütün haksızlıklara, adaletsizliklere, hukuksuzluklara rağmen, biz Türkiye’de umudu büyütmeye, barış sevdasını büyütmeye, kardeşlik duygularını büyütmeye çalıştık. Daha sandıklar açılmadan bunu başardığımıza ve kazandığımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti:
“Türkiye bugün daha güçlü bir şekilde, yarına olan inancını büyüterek seçime giriyor. Seçim sonuçları elbette ki hayırlı bir sonuca dönüşür ve çoğulcu bir demokrasiye katkı sunarsa bütün bu umutlarımız kalıca hale gelmiş olur, ayakları yere basan bir demokrasiyi hep birlikte inşa etmeye başlarız. Bugün herkesin sandık başında olmasını yürekten temenni ediyorum. Çünkü bugün elimizdeki zarfları biz kendimiz için sandığa atmıyoruz, çocuklarımız, torunlarımız için, özgür geleceğimiz için sandığa atacağız. Sandıktan yarınlarımız çıkacak. Sadece bugünü ilgilendiren sonuçlar olmayacak. Her şeye rağmen, bütün olumsuzluklara rağmen, biz başaracağımızı hep birlikte, özgür yarınları yaratacağımıza inanıyoruz. Birlikte yaşamı, beraber yaşamı güçlendireceğimize inanıyoruz.”

Oyunu kullandıktan sonra sınıftan ayrılan Demirtaş’ın, okuldan çıkışı sırasında yoğun kalabalık nedeniyle izdiham oluştu. Demirtaş aracına güçlükle ilerleyebildi.

HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van Milletvekili adayı Figen Yüksekdağ Van’da oyunu kullandı.
Yüksekdağ, “Bugün bu sandıklarda Türkiye’nin demokrasisi ve yeni yaşam inancı çıkacaktır” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van Milletvekili adayı Figen Yüksekdağ, İpekyolu ilçesinde bulunan Zaferler İlkokulu 1178 nolu sandıkta oy kullandı.
Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, HDP Milletvekili adayı Yurdusev Özsökmenler, HDP İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ile çok sayıda DBP, HDP yöneticisi eşlik etti.
Burada konuşan Yüksekdağ, seçim süresi boyunca oldukça zor yollardan geçerek sandıkların başına geldiklerini belirterek, onca zorluklara rağmen HDP’nin en iyi sonucu çıkaracağını söyleyerek, “Siyasi iktidar sürekli bu sandıklara ulaşmamızı, ulaşılamaz hale getirmek istedi. Bu zorluğu çıkaranların yenilgileri bu sandıklarda çıkacak. Bizlere karşı sürekli anti demokratik bir hücum gerçekleştirdiler. Biz demokratik duruşumuzu her zaman koruduk. Bugün bu sandıklarda Türkiye’nin demokrasisi ve yeni yaşam inancı çıkacak. Van, bölge ve Türkiye halkları, demokrasiyi ve yeni bir yaşamı hak ediyor. İnanıyorum ki, 7 Haziran seçimleri yeni bir geleceğin kapısını açacaktır” dedi.

(Kaynak: DHA)