“Tartışılan Başkanlık Sistemi, Türkiye için tehlikeli”

selahattin demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye de tartışılan Başkanlık Sistemi’nin tehlikeli olduğunu söyledi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “HDP’liler nefes aldıkça seni başkan yaptırmayacağız” diye seslendiği tek cümlelik grup toplantısının fikir babasının Sırrı Süreyya Önder olduğunu söyledi. Demirtaş, “Sadece Tayyip Bey’in değil, Ahmet Bey’in de başkanlığına karşıyız” diyerek, HDP’nin başkanlığa tamamen karşı olduğunu ifade etti. “Öcalan anlaştı. İstedikleri karşısında Erdoğan’ın başkan olmasını sağlayacak” eleştirilerine de yanıt veren Demirtaş, Öcalan’ın şu anda Erdoğan’ın başkanlığını desteklemediğini söyleyerek şu cümlelerle net tavır koydu:

Cumhurbaşkanı’nın savunduğu ile bizim savunduğumuz sistemler iki ayrı uçtadır. İkisinin aynı anda olması mümkün değil. Dolayısıyla uzlaşmamız, anlaşmamız mümkün değil. Başkanlığı desteklersek 40 yıllık mücadelemizin sonucunu Tayyip Bey’e hediye etmiş oluruz. Bu kadar emekle bu hale getirdiğimiz bu partiyi nasıl getirir Tayyip Erdoğan’ın başkanlığına feda ederiz? Tarihi fırsatı partizanca kullanırsak büyük krediyi küçük bir eşya almak için kullanmış oluruz.

Başkanlık sisteminin şu anda Türkiye’de sağlıklı bir şekilde tartışılmadığını anlatan Demirtaş, Bunun en önemli nedeninin de Tayyip Erdoğan’ın ve Ak Parti’nin bir dikta modeli dayatması olduğunu iddia etti ve “Türkiye bir model arıyor olsaydı, AK Parti model önerseydi tartışırdık. Ama bu tartışılan başkanlık sistemi Türkiye için tehlikedir ve kolayca atlatılacak bir tehlike de değil” dedi. Başkanlık ile ilgili AK Parti’ye açık ya da kapalı hiçbir taahhütlerinin olmadığının altını çizen Demirtaş, AK Parti’nin HDP’yi sıkıştırıp başkanlığa ‘evet’ demesini istemiş olabileceğine dikkat çekti. Demirtaş’a göre, başkanlık konusu HDP için pazarlık konusu bile değil.

Demirtaş, bir süredir provokasyon uyarısı yapıyor. Nedeni sorulunca yanıtı şu oldu: “Seçim öncesinde provokatif şeyler olabilir. Ülkenin doğusunda, batısında farklı mekanizmalar harekete geçebilir. Provokasyonların önüne geçmek bizim elimizde olmayabilir. Siyaseten önüne geçmeye çalışıyorum. Herkesi sağduyuya çağırarak provokasyon tutmasın diye uğraşıyorum. Ciddi duyumlar da var. İnşallah gerçekleşmez.”

AKP’nin 2002’deki rüzgârını yakalamak için uğraştıklarını belirten Demirtaş, Kürt siyaseti açısından tarihi denilebilecek bir siyasi özeleştiri de yaptı. Önce Türkiye’nin genel köklü demokrasi sorununu tek başlarına çözemeyeceklerini açıkça söyledi, ardından “AKP’den daha iyi yaparız” iddiasını ortaya koydu. Gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Çünkü tek ‘Türkiye partisi’ projesiyiz. AKP, 2002’de doğru bir politika ile baskılanan kimlikleri özgürleştirmeyi vadetti. Ancak sadece muhafazakâr kimliği özgürleştirmeye çalıştı. Samimiyetini kaybetti. Biz bu hataya düşmeyeceğiz. Ben solcuyum, solculuk yapacağım demek lükstür. Toplumda herkesin derdi var. ‘Gelip sizi kurtaracağız’ ya da ‘Ben değiştim, bunu size de aşılayacağım’ yalan. Biz de geçmişte bu tarz siyaset yaptık. Bu siyasetle 7’lerde çakılı kaldık. Bu tarz siyaset yüzde 50 alsanız da sorunları çözmez. HDP aynı zamanda Kürt siyasetine yanlışlar yaptı ve şu anda ‘Yanlışlarımızı düzeltmeliyiz’ diyoruz. HDP’yi büyüterek bunu herkese göstermek istiyoruz. PKK’ye de göstermek istiyoruz. Başarılı olsak yüzde 7’ye çakılı kalmazdık.

(Kaynak: Hürriyet)

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat