TBMM’nin çiçeği burnunda vekilleri rozet heyecanında

rozetr

25. dönem milletvekili genel seçimlerinin ardından Parlamento’ya giren milletvekilleri mazbatalarını aldıktan sonra kayıt işlemleri için Meclis’in yolunu tutuyor. Dün itibarıyla 40 vekil kayıt işlemini tamamladı. Kayıt sırasında renkli sahneler yaşandı. Gündem ise her zaman olduğu gibi yine koalisyon hükümetiydi.

Oğlu tarafından vekil Rozeti takılan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ülkenin iktidarsız bırakılmayacağını, en doğru kararın verileceğini ifade etti.  Ailece kayda gelen ve torunu tarafından vekil rozeti takılan MHP Sivas Milletvekili Celal Dağgez, koalisyon konusunda partide çalışmaların devam ettiğini belirtti. 13-14 yıldır Sivas’tan MHP’nin vekil çıkaramadığını hatırlatan Dağgez, hemşehrilerine teşekkür etti.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin rozetini de oğlu Bora ile eşi taktı. Yaşanacak bir Türkiye için mücadele edeceklerini dile getiren Hakverdi, iktidarın, halkın yüzde 60’ının iradesi olan siyasi partilerden kurulmasını arzu ettiğini söyledi. Hakverdi, bir haftadır ülkede huzur olduğunu,  bunun devam etmesini istedi.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, üçüncü seçim tecrübesi olduğunu belirtirken uzun bir aradan sonra Meclis’e dönen CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın rozetini eşi Serap Sağlar taktı. Sağlar da “Ben koalisyon olmasının Türkiye’de demokratikleşmeyi hak, hukuk, adalet, özgürlük, adil paylaşım gibi kavramların gerçekleşmesi açısından önemli görüyorum. Koalisyonun halkın istediği anlamda oluşması şart. 13 yıllık iktidarın dışında bir koalisyon beklentisi var.” yorumunu yaptı.

Meclis’in yeni yüzlerinden CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın heyecanlı olduğu gözlendi. Rozeti zor takılan Sarıhan, “Yoğun mücadelelerden geliyorum. O sebeple biraz önceki rozet de beni korkutmadı, rozetin takılması da. Seçimden önce kendi programımızda da AKP döneminde ortaya çıkarılmış olan bütün antidemokratik yasaların düzeltilmesi konusunda, daha ileriye taşınması, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşması açısından mücadele edeceğimizi ifade ettik. Elbette birinci görevimiz bu olacak. Halkın nefes alması, hem basın özgürlüğünden başlayarak tüm alanlardaki özellikle yargıdaki oluşmuş olan olumsuzlukların giderilmesi konusunda öncelikli çalışmalar yapacağız. Bunu böyle ifade etmeliyim.” diye konuştu.

(Kaynak & Fotoğraf: Zaman)

Ankara Avukat