Tekrarladı: “Vallahi seni Başkan yaptırmayacağız!”

demirtaş
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Okmeydanı’da düzenlenen İstanbul Dayanışma Yemeği’nde konuştu.

“AKP’ye oy istediğiniz mitinglerin parasını kim veriyor?” diye soran Demirtaş, “Bunu açıklamanız lazım. Devletin bütçesinden bunu harcıyorsanız, ki öyle yapıyorsunuz, bu suçtur. Bir Başbakan olarak veya bir Cumhurbaşkanı olarak devletin uçağıyla, devletin personeliyle, valiliğin sizin oluşturduğu organizasyonla bir partinin seçim kampanyasını yürütemezsiniz. Bu suçtur. ‘Kanunları tanımıyoruz, suç bizi ilgilendirmez ‘ diyorsanız aynı zamanda haramdır. Bizim halkın paralarıdır. Zannetmeyin ki, bu dünyada kurtulursunuz, öbür dünyada da yırtarsınız. Burada ve öbür tarafta bunların hesabı sizlerden sorulacak. Biz kendi hakkımızı size helal etmiyoruz. HDP’nin hakkı olan hazine yardımını size helal etmiyoruz. Bu kadar haksızlığa rağmen, bu kadar adaletsizliğe rağmen elbetteki bu seçimde, AKP’nin defterini düreceğiz. Büyük bir panik yaşıyorlar. ‘Bu kadar gücümüz var, bu kadar para harcıyoruz, bu kadar devlet imkanıyla seçim kampanyası yürütüyoruz. Ama HDP’yi durduramıyoruz’ diyorlar. Her türlü provakasyona, her türlü ucuz senaryoya rağmen HDP’yi durduramıyorlar” şeklinde konuştu.

Başbakanın kullandığı üslubu eleştiren Demirtaş, “Başbakanın kullandığı dile, üsluba bir bakın Allah aşkına. Hakaretten başka hiçbir şey yok. Bir projemizi, bir düşüncemizi eleştirseler saygı duyacağız. Milyonlarca insan televizyondan izlerken bir ülkenin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı, bir partinin yöneticilerine, genel başkanına hakaret edebilir mi? Bu ülkenin tek bir evladının burnu bile kanamadan, acısını yaşanadan seçim kampanyasını tamamlamak boynumuzun borcudur. Hangi partiye oy verirse versin. İnsanlarımızın canı, sandıktan da, milletvekili koltuğundan daha kıymetlidir. Biz savaşa girmiyoruz, seçime giriyoruz” dedi.

Demirtaş, “Bu adaletsizliğe rağmen sizi yeneceğiz diyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Vallahi seni başkan yaptırmayacağız. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı bir partiye oy istiyor. Partinin ismini söylemediğinden YSK’nın müdahale edemeyeceğini söylüyor. Ben söyleyeyim: Sayın Cumhurbaşkanı HDP’ye oy istiyor. YSK’nın kendisini eleştirebileceğinden veya suçlayacağından söyleyemiyor. Lütfen kendisi bizim için 400 milletvekili istemeye devam etisin. Meydanlarda alanlarda biz de 400 milletvekili istemeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı parti ismi vermiyor, Türkiye’yi düzlüğe çıkaracak partiden bahsediyor. O herhalde HDP’den başkası olamaz” diye konuştu.

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişiyi başkan yapacak diye 550 milletvekili harıl harıl çalışıyor. Başbakan da meydanlarda,’Oy verin onu başkan yapacağız’ diyor. Sen ne olacaksın? Belli değil. Sen niye oy istiyorsun? Belli değil. Sen çık aradan bizi karşı karşıya bırak. Senin bu kampanyayı yürütmene gerek yok. ‘Bana oy verin başkası ülkeyi yönetecek. Böylesine deli saçması bir düşünceyi halka dayatıyorlar. ‘Oy verin şirketin müdürü yapacağız’ diyorlar. Bütün ülke yurttaşlarını bu ülkenin asli sahibi olarak değil, birer işçisi olarak görüyor. Kendisi şirketin patronu geri kalan hepimiz, şirketin çalışanıyız. Dolayısıyla patron ne derse onu yapacağız. Patron ne kadar maaş verse ona razı olacağız. İsterse bizi yurt dışına bile sürebilir. Zaten patrona hakaret ederseniz içeri atılırsınız. Elbette diktatör olacağız, bize oy verin demezler. İsmi başkanlık olan bir sistem adı altında, tek adam yönetimi için meydanlarda oy istiyorlar. Vergilerimizle parasını verdiğimiz kişiler, maaşı halkın cebinden ödenen kişiler, akşam televizyona çıkıp hakaret edip parmak sallayabiliyor. Senin patron burada, halktır senin patronun. Patron sizseniz ve bir çalışanınız parmak sallayıp hakaret edebiliyorsa, onu işten atmalısınız. 7 Haziran seçimi işte bunun fırsatıdır

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat