“Türkiye üzerine düşeni yapmalı”

French President Francois Hollande gestures while speaking during a media conference after a G-20 summit in St. Petersburg, Russia on Friday, Sept. 6, 2013. World leaders discussed Syria's civil war at the summit but looked no closer to agreeing on international military intervention to stop it. (AP Photo/Ivan Sekretarev)

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’de IŞİD’e karşı Türkiye’nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Paris’teki büyükelçilerle bir toplantı gerçekleştiren Hollande, konuşmasının Türkiye’yle ilgili bölümünde “Kürtlerle diyalog yeniden başlatılmalı” da dedi.

Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby dün “(Türkiye hakkında) hala ‘Neden daha fazlasını yapmıyorlar? Neden yeterli adım atmıyorlar?’ soruları soruluyor. Herkes daha iyisini yapabilir, ABD dahil” demişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, konuşmasının ‘Fransa’ya yönelik tehditler’ bölümünde ise, Amsterdam-Paris seferini yapan trende yaşanan saldırı girişimini hatırlatarak, “Son olaylar yeni saldırılara karşı hazırlıklı olmamız ve kendimizi korumamız gerektiğinin en taze örneği” dedi.

Hollande Fransa’nın, Nijerya’nın kuzeyinde aktif olan radikal İslamcı Boko Haram örgütüne karşı uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmak istediğini de belirtti.

 

 

kaynak: Hürriyet

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat