Urfa’ya “Peşmerge” geldi !

 

 

peşmergefoto

ARTIK IŞİD DÜŞÜNSÜN

 

 

 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani’ye gönderilmek üzere yola çıkan Peşmerge konvoyu Habur Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.

 

Türkiye Hükümetinin geçişine izin vermesinin ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani’ye karadan gönderilen Peşmerge konvoyu Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Katyuşa füzeleri, havan topları gibi ağır silahların da yer aldığı konvoy Kobani’ye Silopi, Şırnak, Mardin, Kızıltepe, Viranşehir, Şanlıurfa, Suruç, ve Mürşitpınar güzergâhını izleyerek ulaşacak.

 

Uçakla gelecek olan daha küçük bir Peşmerge birliğinin ise Erbil’den gece saat 01.00’de havalanması bekleniyor.

 

Silahların yüklendiği tır ve kamyon konvoyuna ambulansların da eşlik ettiği konvoydaki Peşmerge güçleri özel eğitim almış askerlerden seçildi.

 

Peşmerge konvoyunda koalisyon güçlerinin Kürdistan bölgesine gönderilmiş olan silahlar yer almıyor. Kobani’ye gidecek silahların tamamı klasik ağır silahlardan oluşuyor.

 

Peşmerge’nin, Kobani’de sadece savaşçılara eğitim vereceği ve lojistik destek sağlayacağı yönündeki iddialar da gerçeği yansıtmayacak. Peşmerge, Kobani’de IŞİD’e karşı savaşacak.

 

Peşmerge güçlerinin Kobani’ye Türkiye üzerinden geçişleri için Türkiye hükümetinin tüm siyasi izinleri vermesinin ardından Peşmerge kısa zamanda Kobani’ye varmış olacak. Şimdi merak edilen Kobani’deki savaşın Peşmergenin gidişiyle birlikte nasıl bir seyir izleyeceği… Şüphesiz PYD güçlerinin IŞİD karşısında Peşmerge askeri ve ağır silahların katılmasıyla elinin güçleneceği aşikar. Bundan sonrasında IŞİD’in nasıl bir pozisyon alacağı merak konusu…