Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı!

binali-yildirim-hukumet-programini-bugun-meclise-sunacagiz,cB-E2iLAgkWhn8Kux3Gokw

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin haftalık grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Grup toplantısında gündemi değerlendiren Yıldırım başkanlık sistemiyle ilgili Kılıçdaroğlu’na çağrı yaptı. Yıldırım ”ABD’deki gibi bir başkanlık getiriyorsanız getirin” diyen Kılıçdaroğlu’na ‘ona da varız’ diyerek meydan okudu. Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

Şehit cenazesinde şehit yakını Kılıçdaroğlu’nın önüne boş kovan bıraktı. Böyle bir davranışı onaylamadığımızı söyledik. Ana muhalefet lideri ABD tipi bir sistemi tercih ediyor, biz de yerli bir sistemi savunuyoruz. Biz sizin önerinize de razıyız. Buyrun konuşalım, bu gündemde ortadan kalksın.

Kılıçdaroğlu ABD’deki gibi bir başkanlık getiriyorsanız getirin demiş. Hodri meydan. Ona da varız. Buyrun birlikte yapalım. Biz Türk tipi istiyoruz ama ABD tipi de olsun. Bu fırsatı millet adına kaçırmamasını bekliyoruz. Bu yeni anayasayı, gelin bu halkın iradesinin tecelli ettiği yüce Meclis’te birlikte yapalım. Bu onuru siyaset sahiplensin. Bu onuru siyaset sahiplensin. Bu büyük dönüşümde herkes birlikte hareket etsin, ülkemize 2023 yolunda bu kısır çekilmeyi kenara bırakalım.

Bugün hükümetimizin 22. günüdür. Değerli dava arkadaşlarım Ramazan ayının üçte birini tamamladık. Birlik ve kardeşliğin doğruğa ulaştığı bu mübarek ayda hiç bizimle ortak değeri olmayan terör örgütü masum insanlara yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Suriye’de ortaya konulan bazı planlar var ve sınırlarımızda yeni oluşumlara asla izin vermeyeceğiz. Terör örgütünün özgürlük adı altında girdiği durumlara asla izin vermeyeceğiz.

Bu hafta zorlu bir yasama sürecine gireceğiz. Reform niteliğinde bir çok yasaya imza atmış olacağız. Değişik kanunlarda olan düzenlemeler daha derli toplu bir araya getiriliyor. Burada terörle mücadelede yapılan çalışmalarda askeri unsurlarımızın moral seviyesini yüksek tutmak ve sorunlarını çözmek için yapılan bir çalışmadır. CHP ve MHP bu tasarıya olumlu bakıyor. Her iki partiye teşekkür ediyorum. HDP, bu yasaya sürekli muhaefet olacaktır.

Şimdi artık bölgede operasyonlarımız bitti ve işimiz yeni başlıyor. Bölgeyi yeniden güzel bir hale getireceğiz. Güneydoğu’nun bugün bu hale gelmesinde HDP sorumludur. Hak arayacağına ilk önce bize hesap vereceksin. Bütün bunlar milletimizin göz önünde oluyor.

Onlar artık kredilerini tükettiler. Artık vatandaşlarımız devletiyle beraber artık insan içine çıkamıyorlar. Biz teşkilatlarımızla doğu ile batı arasında gönül köprüsü kurmak için çalışmalar başlattık. Biz yaraları saracağız.

Müttefik olduğumuz ülkelerle yeniden ilişkilerimizi gözden geçiriyoruz. 53 yıldan beri AB ile ilişkilerimiz var. Biz dik duruşumuzu en başından beri sürdürüyoruz. AB verdiği sözleri tutmalıdır. Gümrük Birliği yeniden gündeme alınmalı ve güncellenmelidir. Mart ayında başlatılan görüşmelerde Haziran sonunda vize muafiyeti için önerilen şartların hepsini yerine getirdik. Biz, Terörle Mücadele Kanunu’nu esnetcekmişiz. Kısaca terörle mücadele etmeyin diyorlar.

 

kaynak: internethaber.com

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat