AB Liderleri Türkiye konusunda uzlaşma sağlayamadı!

ab

Reuters, AB liderlerinin, Türkiye’nin vize serbestisinin haziran ayına çekilmesi ve sığınmacılar için ödenen 3 milyar euro’luk yardımın iki katına çıkarılması gibi maddeler içeren önerileri hakkında uzlaşma sağlayamadığını duyurdu.

AB liderlerinin Türkiye’nin önerileri üzerine uzlaşma sağlayamadığı bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi’nde Türk vatandaşları için vizelerin haziran sonuna kadar kaldırılmasını, Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro’luk ek fon verilmesini, her kabul edilecek sığınmacı için AB’nin Türkiye’den bir sığınmacı almasını içeren bir teklif sundu.

Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren zirvesinin taslak sonuç bildirgesi, AB liderleri tarafından ayrı bir toplantıda ele alındı.

Reuters haber ajansı, AB liderlerinin Türkiye’nin önerileri konusunda uzlaşma sağlayamadığını duyurdu.

Söz konusu haberde, zirveden çıkan taslak metnin önümüzdeki tekrar ele alınacağı bilgisi de yer aldı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin zirvede AB’ye sunduğu teklifler şu şekildeydi:

– 29 Kasım’da yapılan Türkiye-AB Zirvesi’nde varılan anlaşmada, Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılacağı tarih olarak belirlenen Ekim 2016 öne çekilerek, Türk vatandaşları için vize kısıtlamasının haziran sonunda kaldırılması,

– Türkiye, AB’nin “Yük paylaşımı” adı altında Suriyeli sığınmacılar için vereceği 3 milyar euro’luk fonun toplam 6 milyar euro’ya çıkarılması, mevcut 3 milyar euro’luk fonun da kısa sürede Suriyeli sığınmacılar için hazırlanan projelere tahsis edilmesi,

– Yunanistan’dan gönderilecek her bir sığınmacı için AB’nin Türkiye’den Suriyeli bir sığınmacı alması.