ABD’den Türkiye’ye ‘basın’ eleştirisi

marktoner

Basına yönelik yapılan baskılar eleştiri almaya devam ediyor. Avrupa’dan gelen eleştirilere bir de ABD’den gelen eleştiriler geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hükümetinin basına olan tavrını eleştirdi. Bakanlığın yaptığı açıklamada Türkiye’de yargı soruşturmalarının ‘özgür basını’ susturmak üzere kullanılmasından endişe duyulduğu ifade ederek, demokratik değerlere saygı çağrısı yapıldı.

Günlük basın toplantısında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’e, “Türkiye’de abartısız her gün yeni bir gazeteci hakkında soruşturma ve dava açılıyor. Sizce Türk basını Türk hükümetine karşı eleştiride çok mu ileri gidiyor? Sizin değerlendirmeniz nedir?” şeklinde bir soru soruldu. Toner’in bu soru karşısındaki ilk sözü, “Bu yönetimden (Beyaz Saray) ve bu podyumdan (Dışişleri Bakanlığı) kesinlikle herhangi bir yerdeki herhangi bir basın organına yönelik baskı veya sansür teşebbüsü duymayacaksınız.” oldu.

ABD yönetimi olarak özgür ve bağımsız medyadan yana olduklarını kaydeden Toner, “Biz bunu iyi, işleyen ve doğru demokrasinin temeli kabul ediyoruz. Türkiye’de hükümet uygulamalarını eleştirmeleri sebebiyle medya kuruluşlarına yönelik giderek artan soruşturmalardan ve terör propagandası suçlamalarından kaygı duyuyoruz. Açıkçası, yargı soruşturmalarının basın özgürlüğünü frenlemek için saldırganca kullanılmasından ayrıca kaygı duyuyoruz.” dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın, Hürriyet gazetesine yaptığı ziyarette özgür basına duyulan ihtiyaç ve özgür basının korunmasının önemine dikkat çektiğini kaydeden Toner, “Benden ve diğerlerinden geçmişte duyduğunuz gibi, Türkiye’nin demokrasisi bizim için önemli ve Türk makamlarından Türkiye’nin temel değerlerini, demokratik kurumlarını ve evrensel olarak benimsenen temel özgürlüklerini muhafaza etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 
kaynak: meydangazetesi.com.tr

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat