Akşener ‘paralel’ iddialarına cevap verdi!

meral akşener

MHP’nin genel başkanlığına aday olduğunu açıklayan Meral Akşener, MHP yönetimi tarafından genel başkan Devlet Bahçeli’nin talimatı ile hazırlanan ‘Oyun Bozulacak Neden’ başlıklı bir kitapta yer alan ‘paralel’ iddialarını yalanladı. Akşener, kitaptaki DYP’ye, eski başbakanlardan Tansu Çiller’in genel başkan olduğu dönemde Fethullah Gülen’in tavsiyesiyle girdiği iddiasına şu yanıtı verdi:

“Bunun olması mümkün değil. Ben direkt milletvekili adayı olmadım. 1994’te DYP’den büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayı olduğumu unutmuşlar. O dönem Kocaeli’de iki kez yılın en etkili kadını seçildim.

Üniversitede hocaydım ve Kadın Araştırmaları Merkezi’nde parti ayrımı yapmaksızın siyasi partilerin il kadın kollarına siyaset, iletişim, diksiyon gibi dersler veriyorduk.

Sayın Çiller bir Malatya seyahati sırasında bazı büyükşehirlerde kadın aday göstereceklerini açıkladı. Bizim derslere katılan DYP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Asuman Özgün’e gazeteciler ‘Sizin kadın adayınız var mı’ diye sordu. O da benim ismimi verdi. Beni büyükşehir belediye başkanlığı için aday olarak ilan etti. Ancak sonra aday adayı olarak kaldım. O tarihlerde Nurettin Veren diye birini tanımıyordum. İlk kez 1995’te Bosna seyahatinde gördüm. Ertuğrul Özkök, Fehmi Koru gibi gazeteciler de vardı.“

Akşener, diğer genel başkan adayları Sinan Oğan ile Koray Aydın’ın ‘tek başına hareket ediyor’ eleştirisine de “Büyük nezaket ve centilmenlik içinde hareket ettim. Tek metin, müşterek imza toplama ve ortak teslim ilkesine bağlı kaldım. 13 maddelik tüzük değişikliği ise ‘tedbirli ihraç’ ve ‘üyelikleri düşürme’ iddialarına karşı tedbir amaçlıydı ve delegeleri korumak içindi. Gizli saklı değil, aleni yaptık. Çalışan avukatlar arasında Ümit Bey’in ve Sinan Bey’in arkadaşları da vardı. Delegeleri kendim için değil, kurultayı yapabilmek için aramıştım. Kendim için çalışmaya şimdi başladım.”

 

kaynak: Meydan