“Almanya-Türkiye ilişkileri ciddi manada etkilenecek”

erdogan-670

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya parlamentosunun 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasıyla ilgili ilk değerlendirmesini, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Kenya’da yaptı.

Erdoğan, “Alman Parlamentosu’nun almış olduğu bu karar aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonra bunların değerlendirmesini yapacağız ve nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız.” dedi.

Kenya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gazetecinin “Amerika destekli Suriye Demokratik Güçlerinin terör örgütü IŞİD’in kontrolünde olan Menbic’i ele geçirmek için operasyona başladığı yönünde haberler geliyor. Operasyona katılanların çoğunluğunu da YPG militanlarının oluşturduğu yönünde iddialar var, bu iddialar doğru mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Benim şu ana kadar edindiğim bilgi ve Sayın Obama ile askeri yetkililerle yaptığımız görüşmeler, istihbarat örgütlerimizle yaptığımız görüşmelerde bu söylenen ve sizin de sorduğunuz bilgiler doğru bilgiler değil. Şu anda Suriye Demokratik Güçleri olarak ifade edilen bu güçlerin içerisinde yaklaşık 450 kadar YPG’li var bunun dışında 2 bin 500 civarında Araplardan var. Yani toplamda yaklaşık 3 bin kişi bu operasyonun içerisinde yer alıyor ve söylenen de şudur; YPG burada Menbic’de daha çok lojistik bir güç teşkil edecek, asıl gücü Araplar oluşturacak. Söylenen bize bu olmuştur. Bu süreç içerisinde de ne yapıldığını ne edildiğini zaten kendi istihbarat ağımızda ve komuta kademeleriyle takip ediyoruz”

 

kaynak: haberler.com

Ankara Avukat