Bahçeli ihraç kozunu mu oynayacak?

devlet_bahceli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “MHP’de ayıklanma mevsiminin” geldiğine ilişkin açıklamaları hem genel merkez hem de muhalif kanatta ilgi uyandırırken, kulislerde bu sözlerin gereğinin bayram sonrasında yapılacağı bilgisi yansıdı.

Uzun zaman önce 4 muhalif genel başkan adayı başta olmak üzere bir çok teşkilat yöneticilesi hakkında disiplin incelemesi başlatan Genel Merkez, dosyalara son şeklini verme noktasına geldi. Bugüne kadar disiplin kartını “yeni bir kahraman yaratacağına” inandığı için kullanmayan Bahçeli’nin sabrı taşmış gözüküyor.

Bahçeli ve muhalifler harekete geçti MHP son haberler
Dosyası kabarık isimlerin başında 4 genel başkan adayı olarak ortaya çıkan Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın geliyor. Ancak Aydın’ın ülkücü hareketin töresine gösterdiği saygılı tutum Genel Merkez tarafından ayrıca not edilmiş durumda.
Dosyası ilk sırada bulunan isim ise Meral Akşener. Akşener’in bir televizyonda “Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir paralel projesi ise ben de MHP için bir paralel projesiysem baş paralel bu
Kongre Divan Başkanlığı ile 13 tüzük maddesinin değiştirilmesinde etkin rol oynayan Dervişoğlu’ndan kaynaklanan kriz aşıldı. Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın arasında gerçekleşen 3 saatlik toplantıda süreci takip etmek üzere Hukuk ile Siyasi İşler Komitesi kurulması kararlaştırıldı.
durumda Sayın Bahçeli oluyor” sözlerini MHP’yi ve Genel Başkanı’nı itibarsızlaştırıcı ve küçük düşürücü olarak nitelendiriliyor. Dosyada Akşener’in yaptığı açıklamalar, televizyon konuşmaları, yurt gezileri tek tek ve tarih tarih kayıt altına alınmış durumda. Akşener’in Bahçeli için kullandığı “Abbas yolcu”, “tarzan zorda” sözleri ve ayrıca “faili meçhuller kabulümdür” sözü dosyadaki en dikkat çekici başlıkları oluşturuyor. Dosyada ayrıca Akşener’in tel örgülere tutunarak yaptığı açıklamalar ve havaalanı yolunun kapatılarak vatandaşların mağdur edilmesini içeren 15 Mayıs kongre girişimi ile yargı kararıyla “askıya” alınan 19 Haziran tüzük değişikliği kongresi önemli yer tutuyor.
15 Mayıs ve 19 Haziran kongre girişimleri için “MHP’yi bölme gayreti” nitelendirmesi yapılıyor.

Kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmeleri halinde başta Akşener olmak üzere muhalif adaylar için genel başkanlık yarışının önünü tamamen kapanması anlamına geliyor. Böyle bir durumda muhalif adayların, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 19 Haziran’da alan ve disiplin affını da içeren tüzük değişikliklerini onamasını beklemek dışında başka şansı kalmıyor. 9 Ekim’e kadar herhangi bir kongre toplama girişiminde bulunmayacak olan Bahçeli, bu süreçte kongreyi toplasa dahi sözkonusu isimler disipline tedbirli sevk edildikleri için aday dahi olamıyor. Bayram sonrası yolların ayrılacağı sıcak gelişmelerin yaşanacağı açıkça görülüyor.

 

kaynak: internethaber.com

Ankara Avukat