“Bahçeli ne dediyse o oluyor”

devletbahceli

Habetürk gazetesi yazarı Fehmi Koru, Bahçeli’nin siyaseti, seçim akşamından bu yana yaptığı açıklamalarla uzaktan yönlendirdiğini yazdı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon arayışlarına uzak durdu ama gelişmelerin hep merkezinde yer aldı. Zaman zaman sert eleştirilere maruz kalsa da, MHP lideri AK Parti-CHP koalisyon hükümetinin kurulmasının temelini atan bir siyaset izledi.

Gazeteci Fehmi Koru gelinen son durumu köşesinde değerlendirdiği yazısında MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin neyi hedeflediğini ve süreçteki rolünü yazdı:

“Ne dedi Devlet Bahçeli ilk gece: “Hükümeti AK Parti, CHP ile kursun; kuramıyorlarsa seçim tekrarlansın…”

Bahçeli’nin dediği istikamette gelişti sonrasında siyaset tablosu; AK Parti diğer ihtimallerin hiçbirini denemeden CHP ile koalisyon seçeneği üzerinde çalıştı; gözü de bir yandan seçimin tekrar edilmesindeydi.

PKK ve diğer terör örgütlerinin başlarını göstermesinden sonra Devlet Bahçeli, tavrını yeniledi; şimdi dediği şu: “Şartlar bir hükümet kurulmasını zorunlu kılıyor; AK Parti seçimi düşünmemeli, CHP’yle hükümet kurmalı…”

Önceki akşam, iki liderin buluşmasından, sağlam kaynaklara sahip birilerinin beklediği gibi “Kaolisyon olamıyor, seçime gidiyoruz” kararı çıkmadıysa…

Acaba MHP Lideri’nin değerlendirmesi yüzünden olabilir mi?

Kaynakları sağlam diğerlerinin “Bakmayın siz arada ciddi görünen ihtilaflar bulunmasına, sonunda bir koalisyon hükümeti kurulacak” tahminlerinin altında, MHP Lideri’nin tavsiyesinin sonunda hâkim geleceğini bilmeleri yatıyorsa hiç şaşırmam.

Dışarıdan ama güçlü bir biçimde siyasi gelişmeleri etkiliyor MHP ve lideri Devlet Bahçeli.

HDP’nin bu gerçeği iyi görmesi ve politikalarını buna göre tanzim etmesi lazım; MHP Lideri, ülkemiz için, önümüzdeki dönemde, içinde HDP’nin yer almayacağı bir siyasi tablo öngörüyor da ondan…

Liderler perşembe günü buluşup bir daha görüşeceklermiş… Görüşsünler bakalım.”

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat