Bahçeli’nin henüz kullanmadığı iki kritik kozu var!

bahceli

MHP’de muhaliflerin, ‘kurultaya çağrı heyeti’ oluşturulup, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle açtığı dava muhaliflerin lehine sonuçlanmış, parti bir tüzük kurultayı sürecine girmişti.

Ancak MHP Lideri Devlet Bahçeli kararın ardından çok sert ve çok net sözlerle mahkemenin kararının temyize götürüleceğini ve kurultayın 2018’de yapılacağını ifade etmişti. Bahçeli ayrıca Salı günü yaptığı grup toplantısında partiyi hiçbir şekilde paralel yapıya teslim etmeyeceğini vurgulamış, “ağzınızla kuş tutsanız, dağları titretseniz de bizde paralele verecek parti yok” demişti.

Mahkemenin kararının ardından muhalifler yeniden çalışmalarına hız verirken, önceki gün bir araya gelip kurultay için ortak hareket etme kararı aldılar. Muhaliflerin etrafında toplandığı adaylardan Meral Akşener “torun biraz bekleyecek, Başbakan olacağım” şeklinde çıkış yaparken diğer adayların tek aday etrafında birleşme ihtimali bulunuyor.

Bahçeli taraftarı olan MHP tabanını bile “Bahçeli artık gidici” düşüncesine sevk eden gelişmeler karşısında Devlet Bahçeli’nin kendinden emin ve net duruşu şaşırtıyor. Peki Bahçeli neye güveniyor?

Yeni Yüzyıl Gazetesi yazarlarından Seda Şimşek, konuyla ilgili MHP kulislerinden ve ülkücü camiadan edindiği izlenimi bugün köşesinde okurlarıyla paylaştı.

Genel Merkez’in kurultay yaptırmamaktaki kararlılığına karşılık, çağrı heyetinin Genel Merkez’den bağımsız bir kurultay toplayabilme yetkisinin olduğunu hatırlatan Şimşek, MHP’de büyük bir kargaşa yaşanabileceğinin altını çizdi. Seda Şimşek’e göre, tüzük değiştikten sonra, genel başkan seçimi için yeni bir kurultay toplanabilir, böylece Bahçeli’nin karşısında yeni bir “Genel Merkez” teşekkül ettirilebilir.

Muhaliflerin atakları, mahkemenin kararı ve partide muhtemel kaos senaryoları karşısında Bahçeli’yi zinde tutan, şu ana kadar hiç kullanmayı düşünmediği iki silah devreye giriyor.

“Devlet Bey yılların kurt siyasetçisi, öyle kolay kolay devrilmez, yıkılmaz” diyen Seda Şimşek’e göre, tüm bu ihtimallere rağmen Devlet Bahçeli asıl silahlarını kullanmadı ve, “ihraç” ve “tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk” hamleleri muhalif adayları bitirebilir.

Şimşek’e göre, “Tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk” edilmeleri halinde muhaliflerin adaylıkları elinden alınabilir.