“Başkanlık Sistemi referandumu yapalım”

hdpdemirtas

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “sistem fiilen değişti” açıklamasına karşı referandum önerdi.

HDP MYK toplantısı öncesi öncesi açıklamalar Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, bir erken seçimde başkanlık referandumu da yapılabileceğini söyledi. Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Davutoğlu’nun görevi iade etmesi lazım. Sayın cumhurbaşkanının da seçimden ikinci çıkmış partiyi görevlendirmesi beklenir. CHP kabul eder mi etmez mi kendilerinin bileceği bir iş. Tekrar seçimle bu defa kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimizin gayret göstermesi lazım. Bu darbe günleri de elbet atlatılacak, olası bir seçim hükümetinde partimizin görev alıp alamayacağını birazdan değerlendireceğiz, ülke için hiçbir sorumluluktan kaçmayız, kaçmayacağız ama tavrımızı belirleyeceğiz.

Ekiplerimiz Varto’da çalışıyorlar. Şimdi gelinen durum çok kaygı verici, Türkiye’de hiçbir sorunun silahla çözümü mümkün değildir. Müzakere ile konuşarak çözülmesi için tavrımızı sürdürüyoruz, çağrılarımızı tekrarlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının yapması gereken müzakere kanalını açmaktır. Siyasi körlükle olmaz. Müzakereye dönüş olmalıdır, karşılıklı ateşkes sağlanmalıdır, olası bir erken seçimde sonuca tabii ki saygı göstereceğiz ama barış erken seçimi bekleyemeyecek kadar acildir. Bu Kadıköy için de, Çankaya için de geçerlidir sadece Hakkari, Tunceli için değil. Türkiye’de hiç kimse geleceğe dair korku taşımamalıdır, bu fırtınalı süreç elbet geçecektir. Bu fırtına geçtikten sonra darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak barış lazımdır. Silvan’da şehir merkezlerinde ağır silahlarla ve tanklarla operasyonlar yapıldığı bilgileri geliyor. İlçelerle iletişim yok, telefon yok, internet yok, elektrik yok. Geçmişte de ‘son teröriste kadar’ söylemleri çok yapıldı. Ama bunu söyleyen de doğru olmadığını biliyor. Sadece ‘ne kadar oya çevirebilirim’ hesabı yapıyor. Bu politikalarla barışı sağlamak mümkün değil. Güvenlikçi politikalarla barışı sağlamak mümkün değil.

CHP’ye görevi alırsa bizi de muhakkak ziyaret edecektir, biz de görüşlerimizi iletiriz. Biz AKP’ye bile kapıları kapatmadık, CHP isterse tabii ki görüşürüz. Koalisyon kapılarını biz kapatmadık. CHP ile memnuniyetle görüşürüz. Halkın kendini yönetme hakkını sonuna kadar savunuyoruz.

Biz siyasi tarihimiz boyunca hiç devlet yardımı almadık ama bu defa bize vermemek için diğer partilere de vermiyorlar. Biz alışkınız ama bakalım onlar ne yapacak? Gizli kasalarını açacaklar herhalde…

Erken seçim veya tekrar seçim kararı alınırsa gerekeni yaparız. Bu parti bizimle var olmadı, bizimle de bitmez. Tüzüğümüzün gerektiği gibi hareket ederiz, bununla ilgili bir sorunumuz yok…

Çok net bir teklifimiz var, toplantıda netleştireceğiz. Olası seçimde biz seçmenin önüne referandum pusulası koyabiliriz. Tek soruluk bir referandum: Başkanlık sistemini istiyor musunuz istemiyor musunuz? Seçmen oy vereceği partiye ayrı pusulada oy versin. Bu soruya ayrı pusulada yanıt versin. Bakalım halk ne istiyor. Oldu bittilerle rejim değiştirilmez, halk istiyorsa değiştirelim, kendilerine güveniyorlarsa seçimde referandum yapalım. Hepimiz çıkacak sonuçlara saygı duyacağız.

 

 

 

kaynak: Radikal

Ankara En İyi Avukat