“Bu bir anlaşma değil teslimiyet sözleşmesidir”

Kemal-Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı ve ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde terörle mücadele ve dış politika vardı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Türkiye iyi yönetilmiyor, bu dış politika bu ülkeye hayır getirmez demiştim. Bunlar dış politikayı kendi kişisel politikaları haline getirdiler” dedi.

İsrail’le yapılan anlaşmanın Mavi Marmara’da yaşanan hadisenin İsrail lehine sonuçlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu bir anlaşma değil teslimiyet sözleşmesidir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Teröristler kadar bizler gururlu, onurlu olmazsak onların karşısına dikilmezsek bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma olur” sözlerini hatırlatarak “Türkiye Cumhuriyeti ne zamandan beri onuru teröristlerden öğreniyor. Sonra kalkıp yanlışlık oldu diyorlar. O zat pronter’dan okuyor. Okudukları pronter’da yazıyor. Sonra kalkıp medya kuruluşlarını arıyorlar bunu haber yapmayın diye.”

“Türkiye iyi yönetilmiyor, bu dış politika bu ülkeye hayır getirmez demiştim. Dış politikada ülkelerin daimi düşmanları ve dostları yoktur. Ülkelerin daimi çıkarları vardır bu nedenle dış politika milli politika olmalıdır. Bunlar bu alandan da çıktılar dış politikayı kendi kişisel politikaları haline getirdiler ve dış politikayı bir iç politika haline getirdiler. Dış politikada konuşan insanlar santranç hamlesi gibi düşünmek zorundadır. Dış politikayla ilgili gelişmeleri Cumhurbaşkanı’ndan almıyoruz, Dış İşleri Bakanı’ndan almıyoruz, Başbakan’dan almıyoruz. Bu haberleri yabancı ülkelerin açıklamarından öğreniyoruz. Bir baktık Rusya’dan özür diliyoruz, neden özür diliyoruz Rus uçağı sınırı ihlal etmedi mi? Angajman kurallarını çiğnemedi mi bu angajman kurallarını kim koydu Türkiye. O zaman neden Rusya’dan özür diliyoruz. Bu ülkenin onuru ve gururu ayaklar altına alındı bunu bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim.

Mavi Marmara gemisine AKP’li milletvekilleri de binecekti. Gidip Gazze’deki ambargoyu yıkıp Gazze’ye yardım götüreceklerdi. Sonra onlar gitmedi, İsrail askerleri uluslarası sularda korsan devlete yakışır şekilde gemiyi bastılar 10 vatandaşımızı katlettiler. Bunlar Gazze’ye yardım gemilerini Türk Donanması’yla göndereceklerini açıkladı. Gazze’ye giden yardım gemilerinin yanında Türk Donanması gitmedi. Eğer yardım gemileriyle beraber donanma gitmiş olsaydı bugün bunlar olmazdı. Bu ülkenin Başbakan’ı olarak sen bu lafının arkasında durmalısın.

Türkiye’nin Mavi Marmara konusunda 3 şartına biz de destek verdik. İsrail’den resmen yazılı bir özür mektubu gelmedi. Bildiğimiz tek şey Netenyahu’nun telefonla bir özür dilediği, doğru mu değil mi bilmiyoruz. Ama sen Putin’e özür mektubu göndermesini biliyorsunuz. Eğer İsrail özür dileyecekse bunu yazılı olarak yapmalıdır. İsrail 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti ama askerleriyle ilgili davalardan vazgeçilmesini şart koştu. Parlamentonun iradesi ipotek altına alınmıştır. 20 milyon dolar karşısında bu davadan nasıl vazgeçiyorsunuz? Hangi ülkenin yöneticisi böyle bir anlaşmanın altına imza atar? Siz kimden yanasınız, ölen vatandaşlarımızdan yana mısınız yoksa onları öldüren askerlerden yana mısınız?

Erdoğan konuşmasında “İsrail’e muhtacız” dedi. Koskoca Türkiye’yi İsrail’e muhtaç hale getiren hükümetin adı Adalet ve Kalkınma Partisi değil midir? Siz halen kalkıp bunlara oy mu vereceksiniz. Gazze’ye ablukanın kalkması şartından kesinlikle vazgeçmeyeceklerini açıkladılar. Ama bugün bu şartlarından vazgeçtiler. Netanyahu, bu anlaşmanın önem verdiği ikinci konu, Gazze’ye yönelik ablukanın sürdürülecek bundan asla taviz vermeyi düşünmedim. Bu bizim için en önemli konu dedi. Şu anki durumda Türkiye’nin İsrail’le yapmış olduğu anlaşma, Gazze’ye yapılan ambargonun resmi zemine taşınmasıdır. Mağdur yakınları ambargonun hukuki zemine oturtulduğunu söylüyor. Bu anlaşmanın temel noktalarını altı madde halinde özetleyeyim:

1- İsrail resmi bir özür dilemedi.

2- İsrail 20 milyon dolar tazminat ödeyecek ama Türkiye’den operasyona katılan İsrail askerlerine açılan davalardan vazgeçmesini ve yasa çıkarmasını istiyor.

3- Bu anlaşma ile ambargo hukuki zemine oturtuluyor.

4- Türkiye İsrail’in Gazze üzerindeki egemenliğini de kabul ediyor. Bunun akılla mantıkla bağdaşır hiçbir yanı yok.

5- 20 milyon dolarlık tazminata karşılık İsrail kendi doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürecek. Netenyahu yaptığı açıklamasında “Bu anlaşma İsrail’e muazzam kazanç sağlayacak” dedi

6- Anlaşma ile Türkiye İsrail’in NATO’ya girmesine izin vermiş oldu.

Bu anlaşmanın ardından İsrail askerleri Mescid-i Aksa’yı bastılar. Bunlar buna sesini çıkartabilir mi çıkartamaz. Bu bir anlaşma değil bu bir teslimiyet sözleşmesidir.”

 

kaynak: NTV

Ankara En İyi Avukat İdman Xəbərləri