CHP’de Murat Özçelik belirsizliği

chp oy

CHP’de Dış Politaka’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’in liste dışı kalabileceği dile getiriliyor. Çelik’in yaptığı adaylık başvurusunu da geri çektiği öğrenildi.

CHP ’de 1 Kasım aday listesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yarın toplanacak MYK ve Parti Meclisi’nde şekillenecek. Milliyet’ten Meriç Tafolar’ın haberine göre saat 17.00’de MYK’yı toplayacak olan Kılıçdaroğlu, saat 20.00’de de Parti Meclisi’ne başkanlık edecek. Önceki açıklamalarında 7 Haziran listesinde yüzde 99 oranında koruyacağını belirten, milletvekili seçilen partililerin görev yapamadığını yakın çevresine anlatan Kılıçdaroğlu’nun, ön seçimden milletvekili seçilen isimleri değiştirmemesine kesin gözüyle bakılıyor. Kulislerde kontenjan adayı olan bazı isimlerin değişebileceği, milletvekili seçilemeyen sıralarda da geniş çaplı değişiklikler yapılabileceği değerlendiriliyor.
Kılıçdaroğlu’nun sunacağı listede, önceki dönemlerde Erdoğan ve 7 Haziran’da Davutoğlu’nun yaptığı gibi danışman kadrosuna yer verebileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Fatih Gürsul’un Elazığ, Koray Çalışkan’ın ise İstanbul 1. bölge’den aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Rasim Bölücek ve Çağdaş Şirin’in de listede yer alma olasılığının bulunduğu kulislerde konuşuluyor.

7 Haziran listeleri teslim edilirken, MYK’da yer alan ancak aday gösterilmeyen Yakup Akkaya ve Burhan Şenatalar ile ön seçimden milletvekili seçilebilir bir sıradan çıkamayan Ercan Karakaş, 1 Kasım seçimleri için adaylık başvurusu yapmadı.
Kulislerde bir diğer sürpriz olarak ise Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’in durumu konuşuluyor. Özçelik’in adaylık başvurusunu yaptığı, sonra başvurusunu geri çektiği belirtilirken, listede olmamasının ‘sürpriz olarak değerlendirilmemesi’ gerektiği belirtiliyor. Özçelik’in listeye konmaması durumunda eski İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ya da eski Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz’ün listede kendine yer bulacağı ifade ediliyor. Kulislerde Özkes’in istifasıyla boşalan İstanbul 1. bölge 9. sıraya Koray Çalışkan’ın getirileceği belirtiliyor. Ancak İstanbul örgütünün bu sıraya atama yapılmamasını rica ettiği ifade ediliyor.

Kapalı grup toplantısında “HDP’ye oy verdik” dediği öne sürülen Murat Özçelik‘in adı son Parti Meclisi (PM) toplantısında yaşanan kavgayla da gündeme gelmişti. Toplantının ardından Özçelik ile Durdu Özpolat arasında yumruklaşmaya vardığı öne sürülen bir tartışma yaşandığı kulislere yansımıştı.

Bu arada milletvekili adayı olacağı belirtilen İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’la ilgili belirsizlik devam ediyor. CHP liderinin, Karayalçın’ın adaylığı konusunda net bir tavır ortaya koymadığı belirtiliyor. Karayalçın’ın bir gazeteye verdiği röportajda görevini tamamladığını söylemiş ve adaylık beklentisini dillendirmişti.

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat