CHP’nin seçim sloganı: Önce Türkiye!

 

chplogo

7 Haziran seçim kampanyasında kamuoyunun dikkatini ekonomik vaatlerle çeken CHP, 1 Kasım seçimleri için bildirgesini son siyasi gelişmeleri içerecek biçimde revize ediyor.

CHP, eylül ayında “Önce Türkiye” sloganıyla açıklamayı planladığı seçim bildirgesi için yoğun bir çalışma yapıyor. 20 Eylül’de kamuoyuna duyurulması öngörülen bildirgenin “giriş” bölümü, 7 Haziran sonrasında yaşanan gelişmelerin ışığında yeniden yazılacak. Koalisyon arayışları ve hükümetin neden kurulamadığı ayrıntılı biçimde anlatılacak.

7 Haziran seçimlerindeki ekonomik ve sosyal vaatler, “Güçlü ekonomi, güçlü sosyal devlet demektir” sloganıyla bildirgede korunacak. Emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye, asgari ücretin net bin 500 TL’ye çıkartılması, kamu yönetimindeki maaş dengesizliğinin giderilmesi, polislere 3600 ek gösterge, çiftçiye mazotun 1.5 TL’den verilmesi ile aile sigortası gibi vaatler bildirgede yer alacak. Sosyal politikalar, genç ve kadın istihdamını artırıcı adımlar ile orman köylüsünün sorunlarının çözümü kapsamında yeni eklemeler yapılacak.

7 Haziran seçim kampanyasının son aşamasında “Yüzyılın projesi” sloganıyla açıklanan “Merkez Türkiye Projesi”, bu kez seçim bildirgesinin ana unsurlarından biri olacak. Bildirgede, projenin kaynağı ve öngörüler tek tek verilecek. Terör olayları ve güvenlik sorunları, yurttaşın can güvenliği ve huzuru bildirgede geniş bir çerçevede değerlendirilecek.

Bildirgede, bugüne değin çözülemeyen ve gittikçe derinleşen 5 temel soruna dikkat çekilecek. 5 sorun ve çözüm önerileri konusunda şu ifadelere yer verilecek:

1- Dış politika: Ortadoğu bölgesinde değişen koşulların ve bölge dengelerinin Türkiye için yepyeni güvenlik risklerinin oluşmasına neden olduğu vurgulanarak, başta Suriye, Libya, Mısır, Irak ve İran politikaları olmak üzere bütün bölge politikasının barış eksenli yenilenmesi talep edilecek. AB’ye tam üyelik müzakerelerinin hızlanması istenecek.

2- Ekonomi: Tüketim ekonomisine son verilmesi istenecek, üretim ekonomisine geçiş yapılmasının önemine işaret edilecek. Türkiye’nin “orta gelir” ve “orta teknoloji” tuzağından kurtulması, yavaşlayan ekonomiyi canlandıracak tedbirlere öncelik verilmesi talep edilecek.

3- Anayasa: Darbe yasalarının ortadan kaldırılması talep edilecek. Hak ve özgürlükleri evrensel standartlara taşıyacak yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi istenecek.

4- Eğitim: Türkiye’yi bilgi toplumuna taşımak için çocukları formatlayan değil, onları güçlendiren ve niteliklerle donatan bir eğitim sisteminin kurulması gerektiği vurgulanacak.

5- Toplumsal barış: Çözüm sürecinin TBMM zeminine taşınarak yasal bir altyapıya kavuşturulması istenecek.

 

 

 

kaynak: Düzgün KARADAŞ / GAZETE HABERTÜRK

Ankara En İyi Avukat MCT Hukuk, Avukat Mesut Can TARIM, Ankara, Balgat