Cumhurbaşkanı Erdoğan gündemi değerlendirdi!

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİKA projeleri tanıtım toplantısında konuştu. Avrupa’da mültecilerin maruz kaldıkları insanlık dışı tutumu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İspanya’da bir meydanda taraftarlar oradaki mültecileri affedersiniz meydanda oynatıyorlar. Şınav çektiriyorlar. Eskiden çok çirkin bazı şeyler olurdu, burada söyleyemeyeceğim, para atılırdı. Aynısı burada yapılıyor. Utanmadan sıkılmadan bunu yapıyorlar” diye konuştu.

Erdoğan özetle şöyle konuştu:

Yardım faaliyetlerimizin uluslararası kriterlere göre istatistiğini tutmaya başladık. Buna göre 6,5 milyar dolar kalkınma yardımı yapan bir ülke olduğumuzu görüyoruz. 2,5 milyar dolardan fazlası insani yardımlardan oluşuyor. Suriye’den ve diğer ülkelerden gelen yardımlar bunların dışındadır. 2013 yılında ABD ve İngiltere’nin ardından 3., 2014 yılında 2. sıraya yükseldik. Milli gelire göre değerlendirildiğinde 1. sıradayız. TİKA’nın yardımları eğitim, sağlık, içme-kullanma suyunda yoğunlaşıyor. Ben Türk tipi anayasa, Türk tipi başkanlık sistemi diyorum ya, TİKA’nın çalışmalarıyla Türk tipi kalkınmayı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Bizim karşımızdakini küçük görme, ajanda dayatma söz konusu değildir. Bizde sağ elin verdiğini, sol elin görmediği bir anlayış hakimdir. Biz bu yardım çalışmalarını bir ikram olarak sunuyoruz. Kimsesizlerin kimsesi olmanın, onlara fiziki yardım kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Çalışma tarzları profesyonel ama ilişkileri insani, böyle olmak zorunda. Çağdaş bir alperen olmak zorundalar. Tüm STK’lar, işadamları için de geçerlidir.

Paralel devlet yapılanması Türkiye’nin potansiyelini sülük gibi emerek bize zaman kaybettirmiştir. Bir yandan bu yanlışı düzeltmenin ve ortaya çıkan boşluğu doldurmak zorundayız. Türkiye’de bu örgütü büyük ölçüde işlevsiz hale getirdik, geri kalan tortuların temizleneceğine inanıyorum. TİKA olarak sorumluluğumuz büyük. Geçenlerde dört Afrika ülkesine gittik. Oradaki tabloyu, yaşamı görünce, bizim sorumluluğumuz çok daha fazla, çok daha büyük. Çok daha farklı bir sürecin içinde çok daha farklı çalışacağız. Gittiğimiz her yerde proje ve hizmetleriyle TİKA’yı görmenin memnuyeti içindeyim.

Sizler de takip ediyorsunuz, pek çok güç Türkiye’nin pes etmesini bekliyorlar. Bütün bu terör olaylarının arkasında yatan gerçek budur. Milletimiz gerektiğinde Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi bu hesapları bozmayı başarmıştır. Bugün de aynı azimle bir mücadele veriyoruz. Askerimiz, polisimiz, korucularımız terör örgütüne karşı tavizsiz bir mücadele yürütüyor. PYD gibi, YPG gibi terör örgütleri Suriye’deki Kürt kardeşlerimizin küçük bölümünden destek alıyor, Türkiye’deki PKK gibi. Bu terör örgütlerinin elindeki silahları gördüğümüz zaman burada Batı’yı görüyoruz. Yaptıkları açıklamalar bizleri ikna etmiyor. Silahlar orada, ofisler açılıyor, terör örgütü temsilcileri besleniyor, Batı dünyası bunlara yataklık yapıyor. Terör örgütü ilan etmen benim için önemli değil, ne tür mücadele veriyorsunuz, ne tür baskınlar yapıyorsunuz, kalkıp bunları Türkiye’ye teslim ediyor musunuz, bunlar bu paraları nereden buluyorlar? Biz bunları biliyoruz, belgeleriyle teslim ettik. Ama bir yaklaşım yok. Bunların yaptıkları ‘baban öldü, başın sağolsun’. Bize samimi yaklaşım gösterin.

Sadaka için şınav çektirdiler!

TİKA çalışmalarıyla dünyanın dört bir yanında milyonların gönlüne taht kurdu. Hani ben, ‘Türk tipi başkanlık’, ‘Türk tipi kadın hakları’ diyorum ya… TİKA’nın, çalışmalarıyla ‘Türk tipi kalkınma modelini’ ortaya koyduğuna inanıyorum. Paralel devlet yapılanması bize zaman ve zemin kaybettirmiştir. Eğer terör kendisine karşı ortak bir mücadele vereceğimiz bir vaka ise bunda samimi olalım. Bugün bize yarın size. Fransa’da bir terör eylemi oluyor kıyametler kopuyor. İspanya’da bir meydanda Feyenoord (PSV) takımının taraftarları oradaki mültecileri affedersiniz meydanda oynatıyorlar. Şınav çektiriyorlar. “Eskiden çok çirkin bazı şeyler olurdu, burada söyleyemeyeceğim, para atılırdı. Aynısı burada yapılıyor. Batının karakterinde bu var ama bizde yok. Utanmadan sıkılmadan bunu yapıyorlar.

Pazar günü düzenlenen saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Aydın müsveddelerinin bu olaya nasıl yaklaştığını gördünüz değil mi? Bazı paçavraların nasıl yayın yaptığını gördünüz değil mi?” “Atıyor başlığı, ‘batsın senin başkanlığın’ diye. Bizim öyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkeyi nasıl daha güçlü hale getiririz derdindeyiz. Ama sizin böyle bir derdiniz yok. Sizin derdiniz bu ülkeyi parçalamak. Ama parçalayamayacaksınız.”

 

kaynak: Radikal