Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu Aliyev!

106963

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 5’inci Toplantısı’na katılmak için Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Pazar günü düzenlenen saldırı 79 milyona yapılmış bir saldırıdır. Terör örgütü cani ve alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Türkiye halkına korku salmak, Türkiye’nin kutlu yürüyüşünden vazgeçirmektir. Ancak bunu asla başaramayacaklardır. Türkiye’ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir” dedi. Aliyev de yaptığı konuşmasında “Ankara’da düzenlenen amansız terör olayı nedeniyle kardeş Türkiye halkına başsağlığı diliyorum. Biz bu dehşet olayını kınıyoruz. Bizim birliğimiz sarsılmaz, kötü günlerde de birbirimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Bakü-01 adlı uçakla saat 10.00’da Ankara’ya gelen Aliyev, Esenboğa Havalimanı’nda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından karşılandı.

Aliyev, Ankara’daki terör saldırısı sonrasında Türkiye ile dayanışma çerçevesinde, iki ülke arasında Bakü’de yapılması planlanan YDSK 5’inci Toplantısı’nın, Ankara’da gerçekleştirilmesini önermişti. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Aliyev’i resmi törenle karşılayacak, baş başa görüşmenin ardından iki lider Türkiye Azerbaycan YDSK 5. Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev, anlaşmaların imzalanması ve ortak basın toplantısının ardından resmi öğle yemeğinde bir araya geldi. (AA)

“İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen terör saldırısına ilişkin olarak, “Türkiye’ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nı, bugün burada yapma konusunda fikir birliğine vardık. Bu toplantının Ankara’da yapılmasını çok manidar buluyorum. Azerbaycan’ın milletimizin kara gün dostu olduğunu bizzat gösterdiler, kendilerine teşekkür ediyorum.

Buradaki mesajın herkes tarafından dikkatle okunmasını arzu ediyorum. Teröriste perde olmayı özgürlük olarak sunanlar gerekli dersi almalılar. Meselenin ruh ve gönül birlikteliği olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
Pazar günü düzenlenen saldırı 79 milyona yapılmış bir saldırıdır. Terör örgütü cani ve alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Türkiye halkına korku salmak, Türkiye’nin kutlu yürüyüşünden vazgeçirmektir. Ancak bunu asla başaramayacaklardır. Türkiye’ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir.
Dost ve kardeş ülkelerin desteğiyle bu sıkıntıları atlatacağız ve yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz. Biz de işgal altında tutulan Yukarı Karabağ olmak üzere Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.
Bu toplantımızda enerjiyi, ulaşımı, savunma, askeri işbirliğini görüştük. 6 ayrı anlaşmayı imzaladık. Bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti arasında askeri kültür mübadelesine ilişkindi. İkincisi konsolosluk üyelerinin kazanç getirici işlerde çalışmalarına ilişkindir. Adli işbirliği anlaşmasıydı üçüncüsü. Dördüncüsü sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve karşılıklı tanınması anlaşmasıydı. Beşincisi teknik işbirliği protokolüydü. Altıncısı stratejik işbirliği anlaşmasıydı.

Burada Azerbaycan’ın bağımsızlığının gerçek mimarı Haydar Aliyev’i tekrar anıyorum. Bugünkü toplantımızın aldığımız kararları bu atılım hamlesine destek olacağına inanıyorum.

Toplantımızda terörle mücadele meselesinde neler yapabileceğimizi konuştuk. Yaşanan gelişmelerden hepimiz etkilendiyoruz. Önümüzdeki günlerde yine Aliyev ile kritik toplantılar dolayısıyla bir araya gelmeye devam edeceğiz.
İslamofobinin ve İslam düşmanlığının arttığı bir dönemde Medeniyetler İttifakı farklı bir mesajı Bakü’den verecektir. Kardeşim Aliyev’i ilk kez düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’ne de davet ettim.

Azerbaycanla birlikte geliştirdiğimiz en önemli proje TANAP. Projenin belirlenen tarihten önce tamamlanması için çalışıyoruz. Bakü-Tiflik-Kars demiryolu projesi de öncelikli projemizdir. Bu dev proje de Aralık ayında hizmete girerek dünyaya önemli mesajımız olacaktır.

Karşılıklı yatırımlarımız halihazırda 13 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. 5 yıl içinde 20 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planlıyoruz. Savunma sanayi anlamında somut adımlar atılmasını kararlaştırdık.”

İlham Aliyev’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Ankara’da düzenlenen amansız terör olayı nedeniyle kardeş Türkiye halkına başsağlığı diliyorum. Biz bu dehşet olayını kınıyoruz. Bizim birliğimiz sarsılmaz, kötü günlerde de birbirimizin yanındayız. Türkiye’ye karşı düzenlenen terör saldırılarının hiçbir karşılığı olmayacaktır. Türkiye’yi sarsamaz, Türkiye’yi hak yolundan çeviremez.
Bizi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur. Biz bunu asla unutmayacağız. Bugün dünya mirasında Türkiye ve Azerbaycan birbirine en yakın devletlerdir. Biz dostluğumuzun, kardeşliğimizin muhteşem binasını inşa edeceğiz.

 

kaynak: Habertürk