“Emanetçi aranıyor”

omersahindavutoğlu

Meydan Gazetesi Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıktan nasıl sonuçlar çıkabileceğini yazdı. Şahin, Davutoğlu’nun istifaya zorlandığını ifade etti.

İşte Şahin’in yazısı:

14 yıllık AK Parti iktidarında inanılması zor gelişmeler yaşanıyor. Eskilerin deyimiyle ‘testi çatladı’ ve artık su tutması zor.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki ipler kopma noktasına geldi.

Beştepe’nin ikinci kez MKYK müdahalesi, ‘yetki darbesi’, Pelikan Dosyası, hedef göstermeler, yapılan muamele ile yara alan Başbakan Ahmet Davutoğlu istifaya zorlanıyor.

AK Parti’de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı açık. 1 Kasım’da yüzde 50 oy almasına karşın parti üzerinde hakimiyet kurması engellenen Başbakan iyice etkisizleştiriliyor.

Son ‘darbe’ye öfkeli olan Davutoğlu için ‘vuruşarak çekilme’ zor görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrında bir değişme olmazsa Başbakan Davutoğlu için tek yolun ‘onurlu veda’ olacağı konuşuluyor.

Başbakan’ın böylesi bir vedaya mecbur kalması durumunda önümüzdeki seçimlerde aday olmayarak çok sevdiği kitaplarının arasına, üniversiteye dönmesi güçlü ihtimal.

Beştepe ile Çankaya arasında gün yüzüne çıkan bu kriz Davutoğlu sonrası senaryoları gündeme getirdi.

Kafası karışan, morali bozulan AK Partililer şimdi Davutoğlu’nun yerine gelmesi muhtemel isimleri tartışıyor.

Olağanüstü kongrenin Mayıs ayı içinde toplanabileceği bile söyleniyor.

Kontrolü iyice eline alan Saray’ın oyun planında seçime kadar ‘emanetçi’, seçimden sonra da kalıcı olmak üzere iki ayrı genel başkan formülü olabilir.

“Damat” seçimden sonra…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönlündeki ismin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak olduğu bilinse de akrabalık ilişkileri, siyasi deneyimsizlik ve genç oluşu gibi kriterlerden dolayı şimdilik şans verilmiyor. Albayrak’a seçim sonrası emaneti devralması muhtemel en güçlü isim olarak bakılıyor.

“Emanetçi” adaylar…

“Emanetçi” adaylar listesinin başında doğal olarak Binali Yıldırım geliyor. 17/25 operasyonlarında isminin geçmesi ve oğlunun görüntüleri Yıldırım’ın şansını bir nebze zora sokuyor.
İkinci alternatif AK Parti’ye girişte ‘Başbakanlık’ sözü verildiği söylenen Numan Kurtulmuş.

Bekir Bozdağ, Yalçın Akdoğan isimleri ile cılız olarak seslendiriliyor.

Partiyi kısa süreliğine seçime taşıyacak “Abi” arayışı durumunda Cemil Çiçek isminin gündeme gelebileceği de konuşulanlar arasında.

Duayenler rahatsız

Kasım ayında bir erken/baskın seçim durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçip seçim sonrası başkan olarak dönme planının varlığını da unutmamak gerek.

Davutoğlu’nun bu şekilde gitme ihtimali parti içi dinamikleri hareketlendiriyor. Başbakan Davutoğlu’nun ricası üzerine aday olan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Recep Akdağ, Lütfi Elvan gibi duayen isimlerin gelişmelerden rahatsızlık duyduğu sır değil.

Abdullah Gül kıpırdayabilir

Bu gelişme epey bir süredir sessizliğe bürünen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü de kıpırdatabilir. AK Parti iç ve dışından çok sayıda ismin uzun zamandır ‘Ülke kötüye gidiyor, en azından konuşun!” diye Gül’e yoğun telkinlerde bulunduğu biliniyor.