Davutoğlu’ndan mülteci açıklaması!

davutoglu_1787

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında yapılacak sığınmacı zirvesi sebebiyle Brüksel’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu zirve öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, “Tüm bu toplantılar, Türkiye-AB ilişkilerinin ve Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin; sadece Türkiye ve AB için değil, tüm uluslararası meseleler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” dedi.

İnsani bir meselenin çözümü için gayret gösterdiklerini vurgulayan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye için mülteci meselesi bir pazarlık konusu değildir. İnsani değerler ve Avrupa değerleri meselesidir.” ifadelerini kullandı.

İnsanı değerler ve Avrupa değerlerinin ele alınacağını belirten Davutoğlu şunları söyledi:

“Türkiye 2 milyon sığınmacıyı kimseden yardım almadan kabul etti ve Türkiye bu tavrını devam ettirecektir.
Türkiye ve AB’nin hedefi aynıdır. Amaç Suriyeli sığınmacılara yardımcı olmak ve kıtamızda olumlu bir gelecek oluşturmaktır.

Bugün AB ile istişare görüşmelerimizi gerçekleştireceğiz. Sığınmacılara yardım ve Türkiye-AB ilişkilerinin derinleştirilmesi için adımlar atacağız.

Hedefimiz insanı perspektifle mültecilere yardımcı olmak, bu ortak hedef için çalışıyoruz.”

Başbakan Davutoğlu, bugünkü zirve toplantısında Suriyeli mültecilere yardım ve AB-Türkiye ilişkilerinin derinleştirilmesi noktasındaki hedeflere ulaşacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

 

kaynak: Habertürk